روز قيامت در قران | الزهراء


روز قيامت در قران

تاریخ ارسال : ۱۶ اردیبهشت, ۱۳۹۱ | بازدید : 1,530 | طبقه بندی : قرآن

آن چه روزي است كه به اندازه پنجاه هزار سال است؟

خداوند در آيه 4 سوره مبارک معارج می‏فرمايد:) فرشتگان و روح به سوى او (خداوند) عروج می‏كنند در روزى كه مقدارش پنجاه هزار سال است: (تَعْرُجُ الْمَلائِكَةُ وَ الرُّوحُ إِلَيْهِ فِي يَوْمٍ كانَ مِقْدارُهُ خَمْسِينَ أَلْفَ سَنَةٍ).; تفسير نمونه، ج‏25، ص: 16مراد از اين روز ، روز قيامت است ومسلما منظور از عروج فرشتگان عروج جسمانى نيست، بلكه عروج روحانى است، يعنى آنها به مقام قرب خدا می‏شتابند، و در آن روز كه روز قيامت است آماده گرفتن فرمان، و اجرای آن می باشند . منظور از روح همان روح الامين بزرگ فرشتگان است كه در سوره قدر نيز به او اشاره شده است، آنجا كه مى‏گويد:(تَنَزَّلُ الْمَلائِكَةُ وَ الرُّوحُ فِيها بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ كُلِّ أَمْرٍ): در شب قدر فرشتگان روح به فرمان پروردگارشان براى تقدير امور نازل می‏شوند (قدر- 4).
البته روح معانى مختلفى دارد كه در هر مورد به تناسب قرائن موجود ممكن است مفهوم خاصى ببخشد: روح انسان، روح به معنى قرآن، و روح به معنى روح القدس و به معنى فرشته وحى همه از معانى روح است كه در آيات ديگر قرآن به آنها اشاره شده «2».
و اما تعبير به پنجاه هزار سال از اين نظر است كه آن روز بر حسب سالهاى دنيا تا اين حد ادامه پيدا می‏كند، و با آنچه در آيه 5 سوره سجده آمده‏ است كه مقدار آن را يك هزار سال تعيين می‏نمايد منافاتى ندارد، زيرا همانگونه كه در روايات وارد شده است در قيامت پنجاه موقف است، و هر موقف به اندازه يك هزار سال طول مى‏كشد . البته تفسيرهاى ديگرى براى عروج فرشتگان ذكر شده كه هيچ كدام مناسب به نظر نمی‏رسد، از جمله اينكه: منظور اين است كه زمان نزول و صعود فرشتگان كه از آغاز دنيا تا پايان آن مجموعا 50 هزار سال می‏باشد كه عمر تمام دنيا است ولى آيات بعد به خوبى نشان می‏دهد كه سخن درباره روز قيامت است نه دنيا (دقت كنيد).
بعضى نيز احتمال داده‏اند عدد پنجاه هزار سال براى تكثير باشد نه تعداد يعنى آن روز بسيار طولانى است.
و به هر حال اين درباره مجرمان و ظالمان و كافران است، لذا در حديثى از ابو سعيد خدرى آمده است كه بعد از نزول اين آيه كسى عرض كرد اى رسول خدا! چقدر آن روز طولانى است؟ فرمود:و الذى نفس محمد بيده انه ليخف على المؤمن حتى يكون أخف عليه من صلاة مكتوبة يصليها فى الدنيا: قسم به كسى كه جان محمد به دست او است آن روز براى مؤمن سبك و آسان می‏شود آسانتر از يك نماز واجب كه در دنيا می‏خواند.

تفسير نمونه، ج‏25، ص: 17

برچسب ها : ,
ارسال توسط : خادم الزهراء(س)

نظر مخاطبان:


  id="respond">نظر شما:
  1- گزینه های ستاره دار الزامی می باشند.
  2- ایمیل شما نمایش داده نمی شود.
  3- لطفا جهت دریافت پاسخ نظر خود حتما ایمیل خود را بصورت صحیح وارد نمائید.
  نام *
  ایمیل *
  سایت


  + 4 = ده