مروري بر زندگاني غنچه نبوي | الزهراء


مروري بر زندگاني غنچه نبوي

تاریخ ارسال : ۲۳ اردیبهشت, ۱۳۹۱ | بازدید : 983 | طبقه بندی : حضرت زهرا(س)

دین- آمد… و واژگان نور میان کلام جهانیان جان گرفت و آسمان عشق در میان دوستان ایمان، باران آمد….
و هرم حضور آفتابی‌اش سلام و صلوات را مهمان چشمان عاشقان کرد و حضور و رایحه سبز ایمان را تکرار ، سالروز ولادت ام ابیها مادر امامت، همسر ولایت و دخت نبوت را بر تمامی دوستداران حضرتش مبارک باد

شکوفايي غنچه نبوي

در آسمان مکه و در منزل نزول وحي، شوري برپا بود. فرشتگان و حوريان بهشتي هلهله کنان و تبريک گويان به زمين مي‌آمدند و گرداگرد خديجه حلقه مي زدند و آيه « فتبارک الله احسن الخالقين» را زمزمه مي‌کردند. آن شب درهاي عرش گشوده شده بود و ليله القدر خدا و تنزل الملائکه تفسير شده و از دامان پاک خديجه، ناز دانه نبوي و گل سپيد احمدي درخشيد.

جشن حضور:
او که آمد، متولد شد و دل‌هاي آسمانيان و زمينيان، سر سبزتر از هميشه گشت. دردانه بوستان عصمت و طهارت در بيست جمادي الثاني، زمين و آسمان مکه را نورافشاني کرد. شاه بيت غزل آفرينش، غايت خلقت و ميوه باغ رسالت خانه محمد (ص) را با قدوم خود مزين نمود. پدر بر دستان کوچکش بوسه زد؛ چرا که او بضعه النبي، همراه و هم راز پدر و ام ابيها بود.

تهنيت باد:
سال روز ميلاد اسوه زهد و تقوا، نازدانه آل کسا، اقيانوس علم و حلم، چشمه سار نجابت، صابره عصمت، عصاره بعثت، هم کفو ولايت، پيوند دهنده حلقه نبوت و ولايت، بارور کننده درخت امامت، کوثر الهي، قصيده پاکي ها، مثنوي عرفان، غزل خوبي‌ها، مدافع ولايت، ام‌ابيها، صديقه کبري، فاطمه زهرا (سلام الله علیها) بر همه شيفتگان و ره پويان طريقش تبريک و تهنيت باد.

القاب مبارک:
گوهر دردانه نبوي و قره العين رسول را با القاب بسياري مي‌شناسند که هر کدام از آنها، به دليل ويژگي‌هاي خاص آن بزرگوار به ايشان نسبت داده شده است. در روايات اسلامي و کتاب‌هاي تاريخي، بيش از 104 لقب براي آن حضرت آورده‌اند؛ از جمله اين القاب مي‌توان از زهرا، کوثر، مرضيه، مبارکه، محدثه، انسيه حورا، منصوره و عالمه نام برد.

نور آسماني:
يکي از القاب مبارک و مشهور حضرت فاطمه (سلام الله علیها) زهرا، به معناي نور و درخشندگي است. از امام صادق (علیه السلام) پرسيدند که چرا فاطمه را زهرا ناميده اند؟ آن حضرت فرمود: زيرا هر گاه فاطمه در محراب عبادت مي‌ايستاد و به عبات مشغول مي‌شد، نور او بر اهل آسمان مي‌درخشيد، همان طور که ستارگان بر اهل زمين درخشيدند.

هديه الهي:
از ميان القاب بانوي دو سرا، کوثر لقبي است که از سوي خداوند به او و پدرش داده شد و به معناي فراواني و زيادي هر چيزي است. شيخ طبرسي در تفسير خود مي‌نويسد: گفته‌اند مراد از کوثر، نسل و ذريه حضرت رسول (صلی الله علیه واله) است که از فاطمه زهرا (سلام الله علیها) دختر آن حضرت به وجود آمده و تا روز قيامت تعدادشان بيرون از شمار است. خداوند اين لقب را در جواب مشرکاني که پيامبر را به واسطه نداشتن پسر، ابتر و بدون دودمان مي‌ناميدند، به پيامبر خود عطا فرموده است.

سلام بر تو ….
سلام بر تو اي دختر بهترين مخلوقات، سلام بر تو اي بانوي زنان جهانيان از اولين و آخرين، سلام بر تو اي همسر ولي خدا، سلام بر تو اي خشنود از خدا و پسنديده او، سلام بر تو اي حوريه از جنس آدمي، سلام بر تو‌اي فاضله پاکيزه، سلام بر تو‌اي پرهيزکار نيکو رفتار و سلام بر تو اي هم سخن فرشتگان و اي دانا.

اولين بهشتي:
منزل گاه صالحان و شايستگان بهشت جاويدان است؛ آنان که راه سعادت را شناختند و خود راه هدايتي براي سعادت ديگران شدند. اولياي الهي و خاندان عصمت و طهارت، از جمله اينانند و فاطمه فرزند محمد (صلی الله علیه واله)، اولين اين بزرگواران است که وارد بهشت مي شود. پدر بزرگوارش رسول خدا (صلی الله علیه واله) فرموده است: «اولين کسي که وارد بهشت مي شود، فاطمه (سلام الله علیها) است».

روح فداکاري :
اي سمبل ايثار و فداکاري، آن گاه که به محراب مي ايستي و با معشوق خود خلوت کرده و راز و نياز مي‌نمايي و اشک سجاده‌ات را در بر مي‌گيرد و زانوانت از کثرت عبادت ورم کرده و قادر به ايستادن نيست، در پيشگاه يگانه‌ات دست بر دعا مي‌گشايي و ديگران را دعا مي‌کني و حوايج آنان را از خداوند مي‌طلبي و در جواب فرزند ارجمندت امام حسن مجتبي (علیه السلام) که مي پرسد: مادر چرا ابتدا همسايگان را دعا مي‌کني؟ مي‌فرمايي:
«يا بني الجار ثم الدار» پسرم! اول همسايگان و سپس خودمان».

بهترين همسر :
حضرت زهرا (سلام الله علیها)، نه تنها دختري مهربان و غم خوار پدر، که همسري شايسته و بهترين شريک زندگي براي علي (علیه السلام) نيز بود و از هيچ مهر و محبت و ايثاري در مورد همسر خود دريغ نمي ورزيد. هرگز از او تقاضا و درخواستي نمي‌کرد و آن گاه که شويش به او مي‌فرمود: فاطمه جان! چرا از من چيزي نمي‌خواهي تا برايت مهيا سازم، در جوابش مي‌فرمود: «علي جان! من از پروردگار خود حيا مي‌کنم که چيزي را که تو بر فراهم آوردن آن توان نداري، از تو در خواست کنم.»

ازدواج آسماني:
جگر گوشه رسول خدا، همانند نهالي نو رسته در حال رشد و نمو، و در آستانه ازدواج بود. او هم چون پدر و مادر بزرگوارش، به ارزش‌هاي انساني و سجاياي اخلاقي آراسته بود. بسياري از مهاجر و انصار خواهان او بودند و آرزوي خويشاوندي با رسول خدا را داشتند، ولي پيامبر به همه آنان جواب منفي مي‌داد و مي‌فرمود: «کار ازدواج فاطمه با پروردگارش است، نه پدرش. من در اين مورد در انتظار فرمان خدا هستم.» بعدها پيامبر درباره ازدواج فاطمه فرمود: « فرشته اي از بارگاه خدا بر من فرود آمد که: هان اي محمد! خداي فرزانه بر تو درود مي‌فرستد و مي‌گويد: من در آسمان‌ها دختر ارجمندت فاطمه را به همسري اميرمومنان علي‌(علیه السلام) در آوردم. تو نيز در زمين او را به ازدواج علي در آور».

بهترين مادر:
سرور بانوان جهان، حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) که آراسته به امتيازات معنوي و سجاياي اخلاقي است، دختري غم خوار براي پدر، همسري وفادار و فداکار براي شوهر، و مادري نمونه و موفق براي فرزندانش بود. او که خود در دامان وحي تربيت شده و مربي‌اي چون رسول خدا داشت، به همان شيوه و روش فرزندانش را تربيت کرد و از نسل او، يازده ستاره تابناک در آسمان عصمت و طهارت درخشيدند که هر کدام از آنان، پرچمدار اسلام و قرآن بودند و نيکوست آن حضرت را ام الائمه يعني مادر پيشوايان بخوانند .

احياگر شخصيت:
اسوه زنان عالم در زماني پا به عرصه گيتي نهاد که مردم حجاز، هيچ گونه ارزش و شخصيتي براي زن قائل نبودند. او خورشيدي بود که در شب يلداي ظلمت و بي عدالتي، روح حيات را در کالبد زنان زمان خود دميد. او انسانيت، شرافت و عزت را براي مردمان به ارمغان آورد. در آن هنگام که داشتن دختر مايه ننگ و خفت و خواري بود، پدر بر دستان او بوسه مي زد و از داشتن چنين دختري، بر خود مي باليد .

عشق پدري:
فاطمه (علیه السلام) ميوه باغ رسالت، نور چشم پيامبر و عزيزترين و محبوب ترين فرد نزد پدر بود. فاطمه، ميوه دل و روح و روان مصطفي بود و بارها نبي اسلام فرمود: «هر که فاطمه را دوست بدارد، مرا دوست داشته است. محبت به او، محبت به من و خشم او، خشم من است. هر کس او را بيازارد، مرا آزرده است.» آخرين کسي که پدر با او خداحافظي مي‌کرد و اولين کسي که در هنگام بازگشت از سفر به سراغ او مي رفت. فاطمه بود. پدر به او افتخار و مباهات مي کرد و بارها بر دستان او بوسه مي‌زد و در حق او مي‌فرمود: «سراسر وجود فاطمه، ايمان و قلب او، سرشار از يقين است».

آينه تمام نماي پدر :
عايشه، يکي از همسران رسول گرامي(صلی الله علیه واله) مي‌گويد: «هيچ کس را نديدم که در کلام و راه و روش، شبيه تر از فاطمه به رسول خدا باشد.
بوي بهشت: عشق و علاقه پدر به فرزند خود به حدي بود که هرگاه او را مي‌ديد،مي‌فرمود: « من بوي بهشت را از وجود فاطمه استشمام مي‌کنم».

مادر در نگاه فرزند:
امام مهدي (عجل الله تعالی فرجه) در نامه‌اي به يکي از يارانشان نوشته‌اند: «دختر پيامبر خدا، فاطمه زهرا (سلام الله علیها) براي من سرمشق و الگوي نيکويي است.» او که خود از خاندان وحي و يادگار آخرين پيامبر است، مادرش زهرا (سلام الله علیها) را الگوي خويش قرار مي‌دهد. چه نيکوست ما نيز به پيروي از اين مهمان دل‌هاي منتظر، مقتدا و سرمشق خود را فاطمه (سلام الله علیها) قرار دهيم که نيکوترين پيشوا است.

ساده زيستي و قناعت:
ساده زيستي، زهد و قناعت از ويژگي‌هاي اصلي زندگاني حضرت زهرا (سلام الله علیها) بود. او هم در خانه پدر و هم در خانه همسر، اين روش را دنبال مي‌کرد و آن را پيشه خود قرار داده بود. روح لطيف و بي آلايش او، از دلبستگي به دنيا و تجملات آن دو روش مي‌ساخت. فاطمه (سلام الله علیها) در تمام عمر، زندگي ساده، با صفا و پر از معنويت را بر گزيد.

معلم نمونه:
حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) بانوي دو سرا را « عالمه» مي نامند؛ چرا که او شاگرداني را تربيت کرده که الگوي دين اسلام و خاندان اهل بيت بوده‌اند. از جمله اين افراد مي توان از «فضه» خادم حضرت (علیه السلام) نام برد. او که درس آموخته سراي فاطمه (سلام الله علیها) بود. فراوان از مکتب او آموخت. فضه، اين شاگرد نمونه، حدود بيست سال جز با کلام خدا (قرآن) سخن نگفت‌.
شخصيت حضرت زهرا (سلام الله علیها) در کلام رهبر معظم:
مقام معظم رهبري در شأن والاي حضرت زهرا (علیه السلام) فرموده اند: «شخصيت زهراي اطهر (سلام الله علیها) در ابعاد سياسي، اجتماعي و جهادي، شخصيت ممتاز و برجسته‌اي است، به طوري که همه زنان مبارز و انقلابي و برجسته سياسي عالم، مي‌توانند از زندگي کوتاه و پر مغز او درس بگيرند.»

فدک، ميراث نبوي:

يکي از ويژگي هاي حضرت زهرا (سلام الله علیها)، علم بي کران و فصاحت و بلاغت در سخنوري است. ايشان در خطبه زيبايي که از آن به «خطبه فدکيه» ياد مي کنند، درياي بي کراني از نکات سودمند اخلاقي و معارف بلند اسلامي را مطرح مي سازند. فاطمه (سلام الله علیها) در بخشي از اين خطبه چنين مي فرمايد: «خداي تعالي، ايمان را وسيله تطهير شما از شرک، نماز را براي جلوگيري از تکبر، روزه را براي به ثبوت رساندن مراتب اخلاص و حج را وسيله اي براي استوار ساختن بنيان دين، عدالت را سببي براي نزديکي دل ها، جهاد را براي عزت و سر بلندي اسلام، صبر و بردباري را مايه استحقاق پاداش، امر به معروف را براي مصلحت حال عموم، نيکي به پدر و مادر را مسيري براي جلوگيري از خشم الهي و صله رحم را وسيله تأخير افتادن مرگ و طول عمر قرار داد».
پاي درس فاطمه (سلام الله علیها):
«من دنياي دنيا پرستان را دوست ندارم.»
«از دنياي شما سه چيز محبوب من است: تلاوت قرآن، نگاه به چهره رسول خدا و انفاق در راه خدا.»
«بهترين شما کسي است که در برخورد با مردم نرم خو و مهربان تر باشد و ارزشمندترين مردم کساني هستند که با همسرانشان مهربان و بخشنده اند.»
«لذتي که از خدمت حضرت حق مي برم، مرا از هر درخواستي باز داشته است. حاجتي جز اين ندارم که پيوسته ناظر جمال زيبا و والاي خداوند باشم.»
«جهاد در راه خدا، مايه عزت و جاودانگي اسلام است.»
«در خدمت مادر باش، زيرا بهشت زير پاي مادران است.»
منابع :
بحارالانوار، ج 43 ص 5 ح 5
كتاب معانى الاخبار
كتاب علل الشرايع

ارسال توسط : خادم الزهراء(س)

نظر مخاطبان:


  id="respond">نظر شما:
  1- گزینه های ستاره دار الزامی می باشند.
  2- ایمیل شما نمایش داده نمی شود.
  3- لطفا جهت دریافت پاسخ نظر خود حتما ایمیل خود را بصورت صحیح وارد نمائید.
  نام *
  ایمیل *
  سایت


  یک + = 3