معرفی کتاب دختران آفتاب | الزهراء


معرفی کتاب دختران آفتاب

تاریخ ارسال : ۳۱ خرداد, ۱۳۹۱ | بازدید : 3,148 | طبقه بندی : معرفی کتاب

رمان «دختران آفتاب» به برخی از پرسشهای مطرح در حوزه نقش اجتماعی زنان با بیانی روان و داستانی پاسخ می دهد. نویسندگان این رمان می کوشند تا منزلت , شخصیت و جایگاه واقعی زن را به خودش , اطرافیانش و جامعه اش همان گونه که شایسته و بایسته وی است بشناسانند. در این رمان به زیبایی و در سبک و شیوه داستانی به بسیاری از پرسش های مطرح درباره نقش اجتماعی زن و لوازم و پیامدهای آن اشاره شده است.


خواننده در لابلای رمان پاسخ شبهات و پرسش های خود را در مسایلی چون کنوانسیون زنان(ص 99) , زن در غرب ( 103) , فمینسیم و جنبش زنان (112), زن در اسلام (130) , قضاوت و حکومت زن (170) , ارث (174) , شهادت و دیه (177), نقصان عقل (180), تعدد زوجات (217) , تنبیه زنان (237) , کار در منزل (240), طلاق (243), اشتغال (270), همسران نمونه(293) , تفاوت های زن و مرد(330) , حجاب ( 246), حیا(363), ارتباط دختر و پسر(375), عرف برخورد(391), اقسام ارتباط (400) و نمونه های راستین زنان (428) را می یابد بدون آن که از اصل داستان و قصه دور و به آهنگ آن آسیبی برسد.

***

عنوان: دختران آفتاب
نویسندگان: امیرحسین بانکی، بهزاد دانشگر و محمدرضا رضایتمند
چاپ اول: آذر 1382
چاپ ششم: اسفند 1389
ناشر: انتشارات سروش

شابک: 964.376.200.9

 

توصیف دیگری از این کتاب:

كتاب «دختران آفتاب» سفر ده روزه‌اي است كه براي نويسندگان آن سه سال طول كشيد .
اين كتاب بر آن است كه زن، جايگاه و شان دختران آفتاب را به خود و همه همراهانش در جامعه بشناساند. حتي به اين نيز بسنده نكند و تاريخ گذشته وآينده را از اين شناخت، سيراب كند.
دختران آفتاب مي‌خواهد خود را همانگونه كه هست، نه آنطور كه بايد باشد به همراهان راه زندگي خود معرفي كند.
در اين كتاب وجود زن جدا از مرد و به دور از نمايش مرد بودن تصوير شده است.
نويسندگان اين كتاب به اين مسأله مي‌پردازند كه زن بودن هيچ از مراتب انساني و كمالات و فضايل وجودي آدمي نمي‌كاهد بلكه خصايل معنوي را به جهت تلطيف عواطف در آن‌ها بارورتر مي‌سازد.
در اين كتاب تفكري خودنمايي مي‌كند كه به آدمي اعتبار مي‌دهد، خواه زن باشد خواه مرد. تفكري كه حجاب و غبار شبهه‌ها، تلالو انوار بي‌بديلش رابه سويي نهاده است و چون اين غبار، براي همسفران دختران آفتاب فرومي‌نشيند، تلالو آن انوار، آنها را به خانواده و اجتماع مي‌برد.
در اين كتاب معرفت به ذات مادري در خانواده كه پايه و اساس انسانسازي است تصوير مي‌شود و دامن مادر به دامان پرمهر و محبتي تشبيه مي‌شودكه سرچشمه همه خوبي‌ها و نيكي‌هاست.
اين كتاب را امير حسين بانكي،بهزاد دانشگر و محمدرضا رضايتمند نوشته‌اند.
اين نويسندگان در مقابل اين پرسش كه چرا «دختران آفتاب» را مردان نوشته‌اند گفته‌اند:
وقتي مرد بودنمان مانع از اين نبود كه سوالات و شبهات درباره مسائل مختلف زنان از ما پرسيده شود؛ چرا بايد مانع از جواب دادنمان مي‌شد؟

 

برای مطالعه رایگان قسمتی از این کتاب میتوانید به ایــــن صفحه مراجعه فرمایید.

ارسال توسط : خادم الزهراء(س)

نظر مخاطبان:


id="respond">نظر شما:
1- گزینه های ستاره دار الزامی می باشند.
2- ایمیل شما نمایش داده نمی شود.
3- لطفا جهت دریافت پاسخ نظر خود حتما ایمیل خود را بصورت صحیح وارد نمائید.
نام *
ایمیل *
سایت


+ 2 = یازده