فلسفه حجاب | الزهراء


فلسفه حجاب

تاریخ ارسال : ۱۵ مرداد, ۱۳۹۰ | بازدید : 2,664 | طبقه بندی : حجاب

فلسفه حجاب از مسائل مهمی  است که آگاهی از آن می تواند یکی از پایه های تحقق فرهنگ پوشش اسلامی گردد و به آن تحقق بخشد زیرا به این سوال مهم بانوان که « چرا باید باحجاب باشیم» پاسخ می دهد.

 

فلسفه حجاب

فلسفه حجاب

در این جا به صورت مختصر و مفید سعی شده است تا به این سوال پاسخ داده شود.

1- ارزش والای زن

زن از دیدگاه اسلام دارای شخصیتی شایسته و موقعیتی الهی است که می تواند مدارج کمال را طی کرده و به مراتب عالی انسانیت راه یابد و مصداق تحقق فلسفه خلقت یعنی فلسفه خدا گردد وجود زن زینت بخش آفرینش انسان است و افق روح او تجلی گاه رحمت. دامن زن مدرسه بشر است و کمال فرد بدون او ممکن نیست. زن مظهر ظرافت و وجودش جمال آفرینش است. اصلاح جامعه در گرو تقوای زن و محیط خانواده کلاس درس اوست و بر همین اساس زن مربی بشر است و می تواند با تربیت فرزندی، امتی را رهایی بخشد.

2- امنیت و آرامش زن

نفس آدمی دریایی از تمایلات و خواسته های اوست که مهمترین آنها خوارکی ها، امور جنسی و مال و جاه مربوط می شود و بدون شک بالاترین خواسته های مردان تمایل به جنس زن است.

ارائه زیبایی ها و مواضع بدن زن، به شهوت و طمع مردان دامن می زند و آنها را به یک کانون جدی خطر مبدل می سازد که به سلب امنیت  آرامش زن منتهی می گردد. آنچه می تواند از این نا امنی پیشگیری کند پوشیدگی زن از چشم های گرسنه نامحرمان است که با حجاب کامل اسلامی عمل خواهد شد. پوشش دینی پیام عفت، شخصیت و خدا ترسی زن مسلمان است و مردان جامعه نه تنها به چنین خانمی چشم طمع نخواهد داشت که پاکی و نجابت او را می ستایند.

قرآن کریم با اشاره به این فلسفه حجاب فرموده است: ای پیامبر! به زنان و دخترانت  و زنان مومنان بگو خود را با چادر(مقنعه بلند) بپوشانند که این پوشش برای آن که به عفت شناخته شوند بهتر است تا آزار نبینند.

 

3- سلامت نسل

یکی از پیامدهای مستقیم عدم رعایت حجاب و پوشش رواج بی بند و باری در جامعه می باشد نتیجه این بی بند و باری افزایش آمار نوزدان نامشروع است.

کودکانی که هیچ سرپرستی آنها را نمی پذیرد و زیاد شدن تعداد این کودکان مساوی است با از بین رفتن نسل سالم در جامعه.

 

4- استحکام پیوند خانوادگی

یکی دیگر از جنبه های فلسفه پوشش که اهمیت کمی هم ندارد استحکام پیوند خانواگی است. مسلماً زمانی جامعه سالم است که کوچکترین رکن آن یعنی خانواده های آن جامعه سالم باشند. شک نیست که هرچیزی که موجب تحکم پیوند خانوادگی و سبب صمیمیت رابطه زوجین گردد برای کانون خانواده مفید است و در ایجاد آن باید حداکثر کوشش را مبذول کرد.

حجاب زنان و دختران بیرون از خانه علاوه بر ایجاد میل بیشتر پسران به ازدواج، باعث پیوند محکم خانوادگی بعد از ازدواج نیز می شود. برعکس آن اگر دختران و زنان بدون حجاب در سطح جامعه زیبایی های خود را به تماشا بگذارند و پسران نیز کامجویی های خود را در خیابان ها و کوچه ها جستجو کنند دیگر میلی به ازدواج از خود نشان نخواهند داد و همین مسئله باعث بالا رفتن سن ازدواج نیز می گردد و از طرفی حتی پس از ازدواج نیز به کامجویی های خیابانی می پردازند و پایه های زندگی مشترک و پیوند خانوادگی را سست می نمایند.

پایه های حجاب

الف: ایمان به خدا و آخرت

ایمان به خدا و آخرت از مهمترین پایه های حجاب به شمار می رود. وقتی زن به خدای تعالی و علم و حکمت او ایمان آورد و معتقد گردد احکامی که برای انسان تشریع کرده است بدون نقص و دارای فوائد و آثار مثبتی است و همچنین باور کند که بی توجهی به احکام خدای متعال تباهی دنیا و عذاب آخرت را به همراه دارد از حکم الهی(حجاب) استقبال می کند چرا اینکه حجاب لباس اهل ایمان است!

امیرالمومنین علی(ع) فرموده است:

انسان به وسیله ایمان به کارهای خوب رهنمون می گردد.

ب: آگاهی

شناخت سیمای زن، حقیقت حجاب و فلسفه و آثار آن از جمله پایه های مستحکم پوشش دینی است. وقتی خانمی به سوال درونی خود که چرا باید پوشیده باشم جواب دهد پایه حجاب دینی درون او شکل می گیرد و این آگاهی به عمل او معنا و ارزش و دوام می بخشد.

شناخت آثار حجاب بخش دیگری از آگاهی های ضروری را تشکیل می دهد. انسان تا به آثار مثبت کاری پی نبرده باشد به انجام آن راغب نخواهد بود اما با آگاهی از آثار مثبت آن، با علاقه به دنبال تحقق آن حرکت می کند. به عنوان مثال اگر انسان به فواید باران اگاهی نداشته باشد باریدن باران را جز گل شدن زمین و ایجاد مشکلات نمی پندارد.

ج: تقوا پرهیزگاری یکی دیگر از پایه های حجاب اسلامی است.

تقوای آدمی خاص اجرای احکام خداست ایمان بدون تقوا انسان را به سرمنزل مقصود نخواهد رساند.

نکته: خواهرم تقوای الهی را به کام جان خود ریز تا عالم جانت گلستان گل های طاعت و تسلیم گردد و خیمه حجابت را برافراشته دار تا حافظ گلستان ارزش هدایت شود.

 

برچسب ها : ,
ارسال توسط : خادم الزهراء(س)

نظر مخاطبان:


  id="respond">نظر شما:
  1- گزینه های ستاره دار الزامی می باشند.
  2- ایمیل شما نمایش داده نمی شود.
  3- لطفا جهت دریافت پاسخ نظر خود حتما ایمیل خود را بصورت صحیح وارد نمائید.
  نام *
  ایمیل *
  سایت


  شش + = 13