بیانیه هیئت داوران | الزهراء


بیانیه هیئت داوران

تاریخ ارسال : ۲۱ تیر, ۱۳۹۱ | بازدید : 1,226 | طبقه بندی : جشنواره ملی حجاب

21 تیر ماه 1391 در مراسم اختتامیه اولین جشنواره ملی حجاب یادگار فاطمه (س) بیانیه هیئت محترم داوران قرائت شد که متن این بیانیه به شرح زیر می باشد.

بسم الله الرحمن الرحیم

بر روی مسئله حجاب «کار هنری و کار زیبای تبلیغی» باید صورت گیرد تا این مسئله در ذهن جای گیرد.

امام خامنه ای (مدظاله العالی)

  در ایام پربركت ماه شعبان ماه میلاد منجی عالم بشریت حضرت ولی عصر ارواحنا فداه، و روز ملی عفاف و حجاب، بر پیامبر اکرم و خاندانش سلام و صلوات می فرستیم. و صفحه‌ی آخر از دفتر اولین دوره جشنواره ملی حجاب یادگار فاطمه (س) را ورق می‌زنیم.

اولین دوره جشنواره ملی حجاب یادگار فاطمه (س) که به همت کانون فرهنگی هنری الزهراء(س) خمینی شهر و با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان خمینی شهر و دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان اصفهان در فروردین ماه 1391 شروع به کار کرد سعی بر آن داشت که  هدف حمایت از تولید و گردآوری آثار فرهنگی هنری در زمینه ترویج عفاف و حجاب و همچنین انتشار این گونه مطالب در فضای های علمی فرهنگی و بویژه در فضای مجازی دنبال کند که به حول و قوه الهی و عنایت های حضرت فاطمه زهراء(س) تا این لحظه با موفقیت راه مورد نظر را ادامه داده است.

جشنواره ملی حجاب یادگار فاطمه(س) از ششم اردیبهشت ماه ( سالروز شهادت حضرت صدیقه کبری فاطمه زهرا(س) ) شروع به ثبت نام و دریافت آثار شرکت کنندگان جشنواره نمود که این امر تا سوم تیر ماه 91 (سالروز میلاد حضرت اباعبدالله الحسین (ع) ) ادامه داشت. در این مدت 1270 اثر توسط 944 نفر شرکت کننده به جشنوراه راه یافتند که این آثار در دو مرحله مورد برسی و داوری قرار گرفت.

در مرحله اول هیئت انتخاب آثار از بین تمام آثار رسیده به دبیرخانه، آثار دارای حد نصاب های جشنواره را مشخص کردند و در مرحله دوم آثار مربوط به هر بخش تقدیم به هیئت داوران شد تا نفرات برگزیده جشنواره مشخص گردند.

حال که زمان اختتامیه جشنواره فرارسیده است ضمن اعلام اسامی برگزیدگان این دوره، نکاتی چند را در جمع‌بندی مرحله‌ی داوری خاطرنشان می‌کنیم.

الف) بخش وبلاگ نویسی:

استقبال پر شور صاحبان فکر و قلم در فضای مجازی از اولین جشنواره ملی حجاب یادگار فاطمه (س)  نشان‌دهنده‌ی ظرفیت‌های مغفول و توانمندی‌های فعال‌نشده برای تبلیغ و ترویج معارف اسلامی بخصوص فرهنگ والای عفاف و حجاب در ایران و جهان است. به شهادت آمار، وبلاگ‌نویسان جوان و نوجوان  بیش‌ترین شرکت‌کنندگان این دوره را تشکیل می‌دهند. با این‌حال، کیفیت آثار ارسالی حاکی از پختگی شرکت‌کنندگان در فهم مفاهیم مسئله حجاب و همچنین استفاده از ابزارهای هنری برای انتقال صحیح آموزه‌های اسلامی در این موضوع می باشد.

شایسته است جوانان و نوجوانان وبلاگ نویس ضمن شناسایی الگوهای موفق در فضای مجازی که در بین برگزیدگان این دوره به چشم می‌آیند با نیتی الهی و با مطالعه و همت مضاعف به ارتقای کیفی آثار خود بپردازند.

انتخاب تعدادی از آثار و اهدای جوایز به آن‌ها از ضروریات هر مسابقه و جشنواره‌ای است و برگزیدن شش اثر از بین 595 اثر رسیده به دبیرخانه‌ی این جشنواره به هیچ وجه به معنای کم‌ارج بودن سایر آثار نیست.

از مهمترین ملاک های داوری در بخش وبلاگ نویسی جشنواره یادگار فاطمه (س) میتوان به “تولید محتوا توسط وبلاگ نویس” “اتکا به منابع غنی و معرفی آن ها”، “میزان جذابیت مطالب” و همچنین “مسئله زیبایی و نکات فنی وبلاگ” اشاره کرد.

کار انتخاب آثار برگزیده با توجه به حضور وبلاگ‌نویسان مطرح ، با دشواری بسیاری همراه بود و هیئت داوران به تناسب امتیازهای کسب شده، آثاری را به عنوان رتبه های اول تا ششم برگزیدند.

همچنین برخی از آثار برجسته که به دلایلی حایز حدنصاب‌های نبودند به طور جداگانه مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

ب) بخش دلنوشته:

این بخش از جشنواره نیز با استقبال قابل توجهی روبرو بود که نشان از توانایی باالفعل و باالقوه افراد در قلم فرسایی در موضوع های فرهنگی و اعتقادی مانند مقوله عفاف و حجاب است.

در این بخش آثاری در قالب های مختلفی همچون “خاطره”، “داستان”، “دلنوشته”، “رمان”، “شعر” و “مقاله” برای جشنواره ارسال شد که با توجه به محدودیت هایی که در این دوره وجود داشت مجبور به آن بودیم که همه این آثار را در یک بخش قرار دهیم و این کار داوری را سخت تر کرد و باعث شد که هیئت محترم داوران با دقت و وسواس به داوری بپردازند

با این حال هیئت داوران نکاتی همچون “تولید محتوای غنی” و “میزان جذابیت مطالب” را از مهمترین ملاک های داوری خود قرار دادند تا بتوانند از بین 413 اثر راه یافته به دبیرخانه جشنواره شش اثر را برگزینند.

ج) بخش عکس

دبیرخانه اولین جشنواره ملی حجاب یادگار فاطمه (س)  در این دوره پذیرای انواع آثار هنری در رشته های عکس، پوستر، لوگو و آرم بود که باز هم تنوع قالب های داوری بین آثار را بسیار دشوار می کرد.

با این حال هیئت داوران این بخش با بررسی های دقیق سعی بر آن داشتند که از بین 262 اثر راه یافته به این بخش تعدادی را به عنوان برترین ها از بین تمام رشته ها برگزینند، که به حول و قوه الهی شش نفر به عنوان برترین ها مشخص شدند.

21 تیرماه 1391

هیئت داوران – دبیرخانه اولین جشنواره ملی حجاب یادگار فاطمه (س)

ارسال توسط : خادم الزهراء(س)

نظر مخاطبان:


id="respond">نظر شما:
1- گزینه های ستاره دار الزامی می باشند.
2- ایمیل شما نمایش داده نمی شود.
3- لطفا جهت دریافت پاسخ نظر خود حتما ایمیل خود را بصورت صحیح وارد نمائید.
نام *
ایمیل *
سایت


پنج + = 11