معرفی کتاب “نورالدین پسر ایران” | الزهراء


معرفی کتاب “نورالدین پسر ایران”

تاریخ ارسال : ۲۳ تیر, ۱۳۹۱ | بازدید : 1,627 | طبقه بندی : معرفی کتاب

عنوان: نورالدین پسر ایران: خاطرات سید نورالدین عافی

نویسنده: معصومه سپهری

وضعیت نشر: تهران: شرکت انتشارات سوره مهر، 1390.

کتاب نورالدین پسر ایران

موضوعات: جانبازان-ایران–سرگذشتنامه ها

               جنگ ایران و عراق–خاطرات

رده: ع2س2/4261 RSD

توضیحات:

آنچه در این کتاب است روایت زندگی رزمنده ای ست که مجروحیت های کم نظیرش در اوایل جنگ، او را به درجه جانبازی هفتاد درصد رساند اما نورالدین هجده ساله با همان بدن سراپا زخم که حتی قیافه اش را به هم ریخت، لحظه ای در بازگشت به میدان جنگ تردید نکرد. علاوه بر شرح حوادثی که او از معدود بازماندگان آن است، حضور او با آن شرایط جسمی نماد غیرت و ارده رزمندگانی ست که با تمام هستی خویش در معرکه جنگ حاضر شدند و لحظه ای در عمل به امر امام شان کوتاهی نکردند.

کتاب «نورالدین پسر ایران» روایت نورالدین عافی از اهالی روستای خنجان در حوالی تبریز است که در شانزده سالگی به جبهه می‌رود. وی در گردان‌های خط‌‌شکن لشکر ۳۱ عاشورا به عنوان نیروی آزاد، غواص و فرمانده دسته بوده و عملیات‌های مختلفی را تجربه کرده و بارها مجروح شده است.

نورالدین  هفتادو هفت ماه از دوران جنگ تحمیلی را علیرغم جراحات سنگین و شهادت برادر کوچک‌ترش سید صادق در برابر چشمانش در جبهه ماند و در عملیات‌های متعددی حضور داشت .

بیست و چهار ترکش به بدن نورالدین اصابت می‌کند و او در بیمارستان‌های کرمانشاه و مشهد بارها تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد؛ ولی چون از قسمت شکم و صورت و چشم و بینی آسیب‌های جدی دیده، حتی با این عمل‌ها، به طور کامل بهبود نمی‌یابد. به تبریز می‌رود و بعد از شش ماه به جبهه برمی‌گردد.

سپهری نویسنده این کتاب به مراه راوی این خاطرات آقای عافی، با مقام معظم رهبری نیز دیداری داشته اند. ایشان درباره این دیدار می گوید: مقام معظم رهبری به کتاب‌های خاطرات رزمندگان علاقمندند. در دیداری که من و همسرم به همراه آقای عافی و همسرشان برای نخستین بار با آقا داشتیم، ایشان با لطف و مهر فراوان به ما فرمودند که مطلبی را درباره این کتاب نوشته‌اند. چند روز بعد از طرف دفتر نشر آثار رهبری برنامه‌ای برگزار شد و از یادداشت آقا در حضور ما رونمایی کردند.

متن تفریظ مقام معظم رهبری:

«بسم الله الرحمن الرحیم

این نیز یکی از زیباترین نقاشی‌های صفحه‌ پُرکار و اعجاز گونه‌ هشت سال دفاع مقدس است. هم راوی و هم نویسنده حقاً در هنرمندی، سنگ تمام گذاشته‌اند. آمیختگی این خاطرات به طنز و شیرین‌زبانی که از قریحه‌ ذاتی راوی برخاسته و با هنرمندی و نازک‌اندیشیِ نویسنده، به خوبی و پختگی در متن جا گرفته است، و نیز صراحت و جرأت راوی در بیان گوشه‌هایی که عادتاً در بیان خاطره‌ها نگفته میماند، از ویژگی‌های برجسته‌ این کتاب است. تنها نقصی که به نظر رسید نپرداختن به نقش فداکارانه‌ همسری است که تلخی‌ها و دشواری‌های زندگی با رزمنده‌‌ای یکدنده و مجروح و شلوغ را به جان خریده و داوطلبانه همراهی دشوار و البته پر اَجر با او را پذیرفته است.

ساعات خوش و با صفایی را در مقاطع پیش از خواب با این کتاب گذراندم والحمدلله

۹۰/۱۰/۲۰»

باشد که با این تلاش­ها یاد و خاطره فرزندان رشیدی از دیار دلاور خیرز آذربایجان در دفاع از دین و میهن عزیزمان ایران در سینه پر راز تاریخ باقی بماند.

ارسال توسط : ساره

نظر مخاطبان:


id="respond">نظر شما:
1- گزینه های ستاره دار الزامی می باشند.
2- ایمیل شما نمایش داده نمی شود.
3- لطفا جهت دریافت پاسخ نظر خود حتما ایمیل خود را بصورت صحیح وارد نمائید.
نام *
ایمیل *
سایت


هفت + 9 =