معافیت برای روزه نگرفتن | الزهراء


معافیت برای روزه نگرفتن

تاریخ ارسال : ۲۲ مرداد, ۱۳۹۰ | بازدید : 1,088 | طبقه بندی : دین و معارف اسلامی , ماه مبارک رمضان

بر اساس فتوای مشهور فقها افرادی که روزه سبب ایجاد یا تشدید بیماری در آنان شود، از روزه گرفتن معاف هستند.

روزه رکن سوم از ارکان اسلام، بر هر مرد و زن مسلمان که عاقل بالغ باشند، برای یک ماه از جانب خدا واجب می‌باشد؛ اما کسانی که عذر شرعی دارند و نمی‌توانند روزه بگیرند، از جانب خدا و رسولش اجازه دارند که روزه نگیرند.

افراد بیمار در صورتی که روزه در تشدید بیماری آنان مؤثر است، می‌توانند روزه نگیرند، برخی بیماری‌ها مانند آرتروز زانو و یا دیسک کمر هیچ منافاتی با گرفتن روزه ندارد و فرد بیمار می‌تواند روزه بگیرد.

بیمارانی معذور هستند و نباید روزه بگیرند که روزه گرفتن، بیماری آن‌ها را شدت می‌بخشد یا اگر هم بیمار نیستند با گرفتن روزه بیمار می‌شوند؛ یعنی در هر صورت روزه در به وجود آمدن بیماری یا تشدید آن مؤثر است.

خانم‌هایی که در ماه مبارک رمضان عادت ماهانه دارند و مسافرانی که از وطن خود خارج می‌شوند و ظهر را در وطن نیستند و مسافت رفت و برگشت هم حدود 45 کیلومتر است، به عنوان گروه‌هایی هستند که باید روزه نگیرند .

 

حکم دختر بچه‌هایی که 9 سال تمام دارند، اما توان روزه گرفتن ندارند

دخترانی که به تکلیف رسیده‌اند اما توان و طاقت گرفتن روزه را ندارند، یعنی روزه گرفتن برای آن‌ها قابل تحمل نیست، روزه نمی‌گیرند و بعداً که توان یافتند قضا می‌کنند.

دختر بچه‌هایی که 9 سال تمام دارند اگر تا ماه رمضان بعدی برای روزه گرفتن توان پیدا کردند، باید قضای روزه فوت شده را بگیرند، اما اگر توان پیدا کردند و روزه فوت شده را تا ماه رمضان بعدی قضا نکردند، کفاره تأخیر قضا بر عهده آنان است.

اگر دختر بچه تا ماه رمضان بعدی هم توان و طاقت روزه گرفتن نداشت، بر اساس فتوای مشهور فقها، کفاره به آن تعلق نمی‌گیرد و باید قضای روزه را در سال‌هایی که توان روزه گرفتن دارد بجا بیاورد .

برخی فقها معتقدند اگر دختر بچه‌ای توان روزه گرفتن در ماه مبارک رمضان را ندارد، به طور کل تکلیف روزه از او برداشته شده و حتی قضا هم ندارد.

اگر سن بچه پایین دو سال است، اما دیگر غذا خور شده و کم شدن شیر مادر ضرری به او نمی‌رساند، مادر می‌تواند روزه بگیرد و بچه را با غذا تغذیه دهد

پیرمرد و پیرزنی که توان و طاقت گرفتن روزه را ندارند

روزه بر این افراد که شبیه بچه هستند و توان گرفتن روزه را ندارند، واجب نیست.

 

حکم خانم‌های باردار در ماه مبارک رمضان

کسانی که نزدیک زایمان هستند و روزه گرفتن آن‌ها برای بچه‌ای که در رحم دارند مضر است، نباید روزه بگیرند.

 

زنان شیرده

زنان شیرده که روزه گرفتن سبب کم شدن شیر و از بین رفتن غذای بچه می‌شود، نباید روزه بگیرند .این حکم در صورتی صحیح است که بچه غذا خور نیست؛ در شرع مقدس اسلام فرموده‌اند که این خانم روزه نگیرد تا شیر از بین نرود و بتواند بچه را تغذیه کند.

اگر سن بچه پایین دو سال است، اما دیگر غذا خور شده و کم شدن شیر مادر ضرری به او نمی‌رساند، مادر می‌تواند روزه بگیرد و بچه را با غذا تغذیه دهد.

 

به بهانه ضعف، نمی‌توان روزه نگرفت

در بیشتر ضعف‌ها، مجوزی برای روزه نگرفتن صادر نشده است؛ چرا که معمولاً انسان پس از ده تا پانزده ساعت نخوردن و نیاشامیدن ضعف می‌کند که این مجوز خوردن روزه نیست.

اگر ضعفی پیش آمد که در آن بدن دیگر توان و تحمل ادامه روزه را ندارد، فرد از حال می‌رود و کارش به اورژانس می‌کشد، می‌تواند به اندازه‌ای که از حالت ضعف خارج شود، آبی یا چیزی بخورد تا از آن حالت خارج شود.

باید دقت داشت که فرد زمان سحر نمی‌تواند بگوید چون ضعف می‌کنم روزه نمی‌گیرم، بلکه باید سحری را بخورد، برای روزه نیت و آن را شروع کند، اگر در میان روز به حالت ضعف بحرانی رسید، مجوز خوردن مقداری آب یا چیزی که وی را از آن حالت خارج کند دارد و بعد هم باید بقیه روزه را ادامه دهد.

 

لاغرها توجه کنند!

اگر فردی که دچار لاغری مفرط است، روزه بگیرد و با روزه گرفتن دچار کاهش وزن شود، اما کم وزنی سبب بیماری نشود، باید روزه بگیرد؛ چرا که کم‌وزنی در همه به معنای بیماری نیست.

اگر پزشک متخصص تشخیص دهد که وزن فرد روزه‌دار پس از گرفتن روزه به اندازه‌ای کاهش می‌یابد که سبب ایجاد بیماری می‌شود، فرد می‌تواند روزه نگیرد اما اگر با صرف روزه گرفتن، چند کیلو از وزنش کم شود و فرد لاغر، لاغرتر شود، اما بیمار نشود، مجوز برای نگرفتن روزه صادر نمی‌شود.

در نهایت لازم به ذکر است که در هر یک از موضوعات مطرح شده باید نظر مرجع تقلید خود رجوع نماییم. و نیز برای تشخیص روزه در بیماریها، باید به پزشک حاذق و متدین رجوع کرد

منابع :

خبر آنلاین – بیانات حجت الاسلام وحید پور

سایت بامداد

برچسب ها : , ,
ارسال توسط : خادم الزهراء(س)

نظر مخاطبان:


  id="respond">نظر شما:
  1- گزینه های ستاره دار الزامی می باشند.
  2- ایمیل شما نمایش داده نمی شود.
  3- لطفا جهت دریافت پاسخ نظر خود حتما ایمیل خود را بصورت صحیح وارد نمائید.
  نام *
  ایمیل *
  سایت


  + 2 = چهار