از سامرا تا سهله | الزهراء


از سامرا تا سهله

تاریخ ارسال : ۲۹ دی, ۱۳۹۱ | بازدید : 1,095 | طبقه بندی : ائمه اطهار , دین و معارف اسلامی , مهدویت و انتظار

 

بسیارى دوست دارند بدانند امام زمان(عج)در كجا زندگى می کنند،براى روشن شدن این پرسش باید محل سكونت امام زمان (عج) در چهار دوران به اختصار بررسى شود.سهله 2

– دوران پدر

بدون شك محل ولادت امام مهدى – علیه السلام – شهر سامرا است . او پس از ولادت تا هنگام شهادت امام حسن عسكرى – علیه السلام – در سامرا و نزد پدرش می ‏زیست . حكیمه خاتون، دختر امام جواد – علیه السلام – بارها امام عصر – عج الله فرجه الشریف – را در خانه امام عسكرى – علیه السلام – مشاهده كرد . برخى از یاران امام مانند احمد بن اسحاق نیز وى را همان جا دیده‏ اند . امام در یكى از ملاقات‏هایش با ابن اسحاق از جاى برخاست; وارد حجره شد و در حالى كه فرزندش را بر شانه قرار داده بود، بیرون آمد.

بر اساس روایت امام صادق – علیه السلام : یكى از جاهایى كه امام عصر – عج الله فرجه الشریف – حضور می ‏یابد، صحراى عرفات در ایام حج است.

-غیبت صغری

امام، در دوران هفتادوچهارساله غیبت صغری، احتمالا در عراق زندگى می ‏كرد، زیرا چهار نایب خاصى كه با وى رابطه مستقیم داشتند، در بغداد به سرمی بردند . آن‏ها نامه ‏هاى مردم را به وى می ‏رساندند و پاسخ دریافت می كردند . امام صادق – علیه السلام – می ‏فرماید: براى حضرت قائم دو غیبت است: یكى كوتاه و دیگرى طولانى . در غیبت اول، كسى جز خواص شیعیان وى، جایگاهش رانمی ‏داند.

-غیبت كبری

درباره محل اقامت امام در دوران غیبت كبری نمی توان به طور دقیق به محلى خاص اشاره كرد . امام صادق – علیه السلام – به ابوبصیر فرمود: نیكوترین منزل مدینه است . علامه مجلسى نیز می ‏گوید: همین جمله دلالت می ‏كند آن حضرت غالبا در مدینه و اطراف آن به سر می ‏برد . امام باقر – علیه السلام – هم به كوه «ذى طوى‏» اشاره فرموده است; اما باید گفت هیچ كس به محل دقیق سكونت امام مهدى – علیه السلام – راه پیدا نمی ‏كند; زیرا امام عصر به ابراهیم بن مهزیار فرمود: پدرم از من پیمان گرفته در سرزمینى پهناور و دوردست زندگى كنم تا از نیرنگ‏هاى گمراهان و متمردان امت تازه به دوران رسیده و گمراه، نهان و مصون باشم . این پیمان مرا بر فراز تپه ‏هاى بلند و ریگزارها و سرزمین‏هاى مورد اطمینان افكنده است .

برخى احتمال می ‏دهند امام در یكى از جزایر دوردست كه با كشور مغرب چندان فاصله ندارد و به جزیره خضرا معروف است، به سر می برد. گروهى نیز با منطبق دانستن اوصاف این جزیره با مثلث ‏برمودا، آن مكان را محل سكونت امام زمان – عجل الله فرجه الشریف – می ‏دانند; زیرا به رغم تلاش‏هاى فراوان تا كنون كسى به كشف اسرار این مثلث توفیق نیافته است. بی ‏تردید این نظر نادرست می نماید.

به استناد برخى از روایات، امام عصر – عجل الله فرجه الشریف – در زمان غیبت كبری در همه جا حضورمی ‏یابد، و یوسف وار به طور ناشناس میان مردم رفت و آمد می ‏كند . هیچ كس وى را نمی ‏شناسد تا وقتى خداوند به او اجازه دهد خود را معرفى كند; چنانچه به یوسف صدیق اجازه داد خود را به برادرانش بشناساند .

بر اساس روایت امام صادق – علیه السلام – ، یكى از جاهایى كه امام عصر – عج الله فرجه الشریف – حضور می ‏یابد، صحراى عرفات در ایام حج است.

-عصر ظهور

امام زمان، هنگام ظهور در مسجد سهله اقامت ‏خواهد كرد. ده‏ها هزار پیامبر در این مسجد نماز گزارده ‏اند و محل سكونت‏ بزرگانى چون حضرت ابراهیم و ادریس و خضر بوده است. امام صادق – علیه السلام – به ابوبصیر فرمود: اى ابامحمد، گویا حضرت قائم را در مسجد سهله می ‏بینم كه با زن و فرزندانش در آن مستقر می گردد..

ابوبصیر پرسید:آبامسجدسهله خانه اش خواهدبود؟

حضرت فرمود: آرى، این مسجد منزل حضرت ادریس است. خداوند هیچ پیامبرى را برنیانگیخت مگر آن كه در این مسجد نماز گزارد . هر كس در این مسجد بماند، مانند آن است كه در خیمه رسول خدا اقامت كرده است . هیچ مرد و زن مؤمنى نیست مگر آن كه دلش به سوى آن مسجد پر ن‏كشد . روز و شبى نیست مگر آن كه فرشتگان به این مسجد پناه ن‏برند و در آن به عبادت خداوند ن‏پردازند.

ناگفته نماند، هم اكنون در سه گوشه این مسجد سه مقام، با اعمال ویژه، واقع شده است . كه این مقام‏ها به حضرت ابراهیم و ادریس و خضر منسوبند.

ارسال توسط : شبنم

نظر مخاطبان:


  id="respond">نظر شما:
  1- گزینه های ستاره دار الزامی می باشند.
  2- ایمیل شما نمایش داده نمی شود.
  3- لطفا جهت دریافت پاسخ نظر خود حتما ایمیل خود را بصورت صحیح وارد نمائید.
  نام *
  ایمیل *
  سایت


  هشت + 6 =