موانع ظهور | الزهراء


موانع ظهور

تاریخ ارسال : ۵ بهمن, ۱۳۹۱ | بازدید : 1,304 | طبقه بندی : ائمه اطهار , دین و معارف اسلامی , مهدویت و انتظار


مهدی 2

موانع ظهور حضرت ولي عصر (عج) را بايد در عوامل فردي اجتماعي جستجو کنيم.

حضرت بقية الله (عج) طي نامه اي به شيخ مفيد مي نويسند:

«اگر شيعيان ما يک پارچه و يک دل به پيمان خود با ما وفا مي کردند، هرگز سعادت ديدار ما از آنان به تاخير نمي افتاد. تنها اعمال بدِ خودِ آنان است که آنان را از ديدار ما محروم نموده است.»

بر اين اساس موانع ظهور حضرت را مي توان در موارد ذيل خلاصه کرد:

 -عدم معرفت واقعي و احساس نياز

اکثر افراد، معرفت صحيحي نسبت به امام زمان ندارند. براي اينکه به معرفتمان نسبت به امام زمان و ميزان احساس نيازمان به ايشان پي ‌بريم، به فرمايش حضرت در تشرُّف يکي از اَحبار در مسجد جمکران توجه نماييد. حضرت فرمودند: «شيعيان ما به اندازه آب خوردني، ما را نمي خواهند. اگر بخواهند دعا مي کنند و فرج ما مي رسد.» عدم معرفت، عدم نياز را در پي دارد.

 -ناسپاسي

يکي ديگر از موانع ظهور که از مردم نشأت مي گيرد، ناسپاسي و کفران نعمت مردم در برابر نعمات بي حد و اندازه مادي و معنوي خداوند- بخصوص نعمت ولايت که بزرگترين نعمت ها مي باشد- است. معصيت‌ها نشان دهنده اين ناسپاسي هستند

 -وجود صفات رذيله و وابستگي به دنيا

اين مساله از عدم معرفت عميق نسبت به امام زمان (عج) و غفلت از آن حضرت نشات مي گيرد. اگر ايمان داشتيم به اينکه هر لحظه ممکن است حضرت شرفياب شوند، خانه دل خود را از جميع گناهان و صفات رذيله و حيواني و شيطاني، و محبت دنيا پاک مي کرديم و آن را براي تشريف فرمايي آن عزيز، به صفات حميده مزين مي نموديم. ولي غفلت بزرگي که ما را فرا گرفته، آنچنان ما را در صفات رذيله و محبت دنيا غرق نموده که اصلاً به فکر اينکه بايد براي فراهم نمودن ظهور امام زمان (عج) قدري از آنچه که با شأن و مقام آن حضرت منافات دارد کناره بگيريم، نيستيم.

 

ارسال توسط : شبنم

نظر مخاطبان:


  id="respond">نظر شما:
  1- گزینه های ستاره دار الزامی می باشند.
  2- ایمیل شما نمایش داده نمی شود.
  3- لطفا جهت دریافت پاسخ نظر خود حتما ایمیل خود را بصورت صحیح وارد نمائید.
  نام *
  ایمیل *
  سایت


  + 4 = ده