لباس های نگاه شکن | الزهراء


لباس های نگاه شکن

تاریخ ارسال : ۶ بهمن, ۱۳۹۱ | بازدید : 1,348 | طبقه بندی : چادر و پوشش , حجاب

ثقبثصقثقxهمواره بین فرد باحجاب و دیگران حریمی وجود دارد که حجاب او است . حجاب نوعی مصونیت و امنیت برای شخص ایجاد می کند و در نتیجه این امنیت، آرامش روحی و روانی ـ که آرزوی دیرینه بشر است ـ ایجاد می شود .

 

 

فواید حجاب برای زنی که حجاب را برگزیده است به اینجا محدود نمی شود .در این مقاله به برخی فواید اشاره خواهیم کرد:

 

موفقیت‌های معنوی

شاید مهم‌ترین تاثیر فردی حجاب همین نكته باشد كه زن با اعلام بندگی خویش و اطاعت از فرامین الهی، این حكم را به تمام و كمال اجرا می‌كند و پس از آن، احساس شادمانی و رضایت درونی به او دست می‌دهد كه این تاج بندگی را با افتخار به سرنهاده است. زن پوشیده، از بین خود و خدا، خدا را برگزیده است و از بین احكام دین و خواسته‌های نفس، به احكام دین روی آورده است.

چنین انتخابی به روحیه، تفكر و عمل او، حال و هوای دیگری می‌بخشد و به پوشش او معنا می‌دهد و آن را عملی منطقی، خداپسندانه و در راستای حركت‌های تكاملی او قرار می‌دهد.

وقتی زن تقوای جنسی را رعایت كند و خود را از نامحرم بپوشاند، وعده‌های الهی كه برای پرهیزكاران داده شده است، درباره او محقق می‌شود، دارای قوه تشخیص حق و باطل می‌شود و راه سعادت و بدبختی را در زندگی می‌شناسد، گناهانش پوشیده و مورد آمرزش قرار می‌گیرد و از موفقیت‌های دیگری ، مانند درك شیرینی عبادت، شهامت، حق‌گویی، تكالیف شرعی و ترك محرمات در همه شرایط و پرورش استعدادها برخوردار می‌شود (اكبری، 1377، ص 98).

اسلام اصولا به پیشگیری معتقدتر است، تا مداوا. به همین دلیل، با طرح سلسله اصولی، انسان را از قرار گرفتن در برابر خطر و گناه باز می‌دارد. مهم‌ترین این اصول، ایمان و اعتقاد به حضور در محضر خداوند است كه از مهم‌ترین جاذبه‌های كمالات معنوی و روحانی است.

 

حفظ احترام و ارزش فردی

اصولا غلبه بر هواهای نفسانی و گذشت از لذت‌های حرام به انسان هیبت و وقار می‌بخشد.

به طور كلی،برخی مردان دو نوع نگاه متفاوت نسبت به زنان دارند: با زنانی كه دارای جلوه‌گری یا پوشش ناقصی هستند، برخوردی شهوی، تفریحی و ظاهری دارند، اما برخورد آنان با زنان پوشیده، برخوردی همراه با احترام و تكریمی قلبی است. اصولا مردها قدرت ادامه نگاه به چهره زنان پوشیده را ندارند، زیرا حجاب اسلامی نگاه‌شكن است و سر به زیری مرد به هنگام سخن گفتن با زنان خود نوعی تكریم و احترام به آنهاست.

بی‌حجابی، ارزش‌های واقعی زن را تحت‌الشعاع ظواهر جسمی‌اش قرار می‌دهد و او را فدای هرزگی‌ها و طمع‌ها می‌كند. تنها راه بالابردن شخصیت زن پس از كسب معارف حقیقی و پایبندی به صفات حیا و عفاف، حجاب اوست. برتری شخصیت زن دراین است كه دارای كمال همسری، كمال مادری و كمال اجتماعی است. زنی كه به لحاظ همسری، ناقص و به لحاظ مادری، ناتوان و به لحاظ اجتماعی، ملعبه و بازیچه است، از برتری شخصیت بی‌بهره است . البته این نكته را باید متذكر شویم كه حجاب صرفا برای حفظ احترام زن نیست، بلكه رعایت حجاب به همراه صفات عفت و حیا و اطاعت از اوامر الهی او را شایسته احترام می‌كند.

ثقبثصقثقx

مصونیت، آرامش و امنیت زن

انسان در پناه محافظ ، احساس آرامش بیشتری دارد و در صورت پیشامدهای احتمالی از مصونیت‌ آن برخوردار است. پوشش دینی نیز نگهبان زن از نگاه‌های آلوده و آسیب‌های احتمالی است كه به زن مصونیت و آرامش می‌دهد و هر چه این پوشش كامل‌تر شود، درصد امنیت و حفاظت آن بالاتر می‌رود .

 

زن موجودی گرامی و معزز و نقش او سرنوشت‌سازی و تربیت بشر است. ارزش او فراتر از آن است كه در معرض و دستخوش ارتباطات و روابط بی‌مرز باشد”. حفظ حریم زن باعث مصونیت او می‌شود و اولین اثر را بر آرامش روحی وی دارد، زیرا در سایه محفوظ ماندن این حریم بین خود و نامحرم، احساس امنیت می‌كند و هیچ كسی جرئت تعرض به او را پیدا نمی‌كند.

 

اثرات فردی حجاب را می توان در موارد زیر خلاصه کرد

* احترام به شخصیت زن به واسطه رعایت قانون (درجوامع اسلامی)

* احترام به شخصیت زن به واسطه عدم تعرض مردان هوسران به حریم ایشان

* مصونیت ارتباطات زن با مردان غریبه به واسطه بالا بردن شانس ارتباط با مردان سالم تر

* افزایش تقاضای اجتماعی برای ازدواج با زنان مجرد

* حفظ اعتقادات مذهبی فرد

* حفظ شخصیت زن از ناراحتی های روانی و رقابت با زنان دیگر از حیث مدگرایی و مانند آن

ارسال توسط : الزهراء "س"

نظر مخاطبان:


  id="respond">نظر شما:
  1- گزینه های ستاره دار الزامی می باشند.
  2- ایمیل شما نمایش داده نمی شود.
  3- لطفا جهت دریافت پاسخ نظر خود حتما ایمیل خود را بصورت صحیح وارد نمائید.
  نام *
  ایمیل *
  سایت


  هشت + 5 =