عشق پاک ، هوس شعله ور . نشانه ها (1) | الزهراء


عشق پاک ، هوس شعله ور . نشانه ها (1)

تاریخ ارسال : ۱ اسفند, ۱۳۹۱ | بازدید : 1,159 | طبقه بندی : حجاب , روابط دختر و پسر

eاگر محبتى كه در خود احساس مى‏ كنید یا از جانب مدعى مى‏ شنوید، از جنس و قماش عشق ناب باشد، مقدس است و سعى و تلاش در راه رسیدن به معشوق و محبوب، پسندیده و شایسته مى‏ باشد ولى اگر كشش و جاذبه ی موجود و مورد ادعا، حاصل هوس سوزان، غرایز سركش یا اوهام و تخیلات ذهنى است، باید با آن مبارزه كنید و آن را مهار نمائید و گرنه نتایج و عواقب وخیمى در پى خواهد داشت.

 

عشق ناب و هوس شعله ‏ور را نشانه‏ هایى است که در چندین نوشتار به بررسی آن خواهیم پرداخت. اولین نشانه را با هم می خوانیم :

 

عشق، برآیند و مبتنى بر آگاهى است و هوس بر وهم و خیال

این عشق و علاقه و وابستگى ، بعد از آگاهى نسبتاً كامل به شخصیت، ویژگى‏ ها، كمالات و نقایص فردى، خانوادگى، جسمى و روحى او حاصل شده و مبتنى بر واقعیات است. او مى‏ داند مثلاً دخترى كه محبوب وى گشته، دخترى است مثلاً بیست ساله با قد بلند، چشم و ابروى نسبتاً متناسب، برخوردار از زیبایى جسمى و ظاهرى در حد متوسط یا كمتر، متدیّن، عفیف و پاكدامن، خانه‏ دار كه از لحاظ تحصیلات نیز، سوم راهنمایى خوانده و ترك تحصیل كرده است. خانواده ی وى از طبقه ی سوم اجتماع – نیمه فقیر – مى‏باشند كه با عزّت، كرامت، قناعت و كوشش زندگى مى‏ كنند و با سختى ‏هاى زندگى خو گرفته و به مقاومت در برابر آنها عادت یافته‏ اند. علاوه بر اینها قد این دختر از متوسط بلندتر است و لاغراندام جلوه مى‏ كند كه از نظر این جوان، حُسن و جمال نیست و فقط خانه‏ دارى را در حد معمول مى‏ داند و كار و تخصص دیگرى ندارد و با توجه به وضع خانوادگى‏ اش نمى‏ تواند جهیزیه ی چشمگیرى به همراه خود بیاورد؛ ولى این جوان وجوه مثبت و منفى دختر را با هم جمع كرده و مقایسه نموده و در مجموع نمره مثبت بالایى در او دیده لذا به او علاقه ‏مند گشته و شور عشق آن دختر قلبش را به تپش انداخته است.این محبت و علاقه، عشق است نه هوس شعله‏ ور.

بر عكس كسى كه فقط با تلفن صداى دخترى را شنیده و به او اظهار علاقه كرده و حالا بعد از چند بار صحبت تلفنى و شنیدن حرف‏ها و ایده‏ ها و اوصاف آن دختر از زبان خودش یا دیگران دلبسته ی او شده و در خیال خود از او فرد گمشده‏ اش را ساخته است ، این دلبستگى را نباید و نمى‏ توان عشق نامید زیرا بر تخیلات و اوهام استوار است و بنیانى كه بر آگاهى استوار نباشد، بسیار سست و بى ‏دوام است و به زودى فرو مى ‏ریزد.

 

چنین افرادى بعد از صحبت تلفنى یا دریافت نامه، ایمیل، پیام الكترونیكى یا شفاهى از طرف مقابل در ذهن و خیال خود از او یك ایده‏ آل مى ‏سازند و به محبوب ساخته ی ذهن خود عشق مى ‏ورزند و این عشق و علاقه ی مفرط كه روز به روز شدیدتر هم مى‏شود، آنان را از درك، فهم، دیدن و شنیدن حقایق باز مى ‏دارد. آنچه خودش مى ‏خواهد در محبوبش مى‏ بیند و آنچه را نمى‏ پسندد، در او انكار مى‏ كند.

چنین عشق و علاقه ‏اى اگر مبناى تشكیل خانواده و ازدواج گردد، چون هوس شعله‏ ور و محبتى توهمى و خیالى است، سراب است نه حقیقت، لذا به زودى سستى آن آشكار مى‏ شود و بنیان مبتنى بر آن فرو مى‏ ریزد و به همین جهت است كه بسیارى از ازدواج‏ هاى بنا نهاده شده بر عشق‏ هاى تخیلى تلفنى، نامه‏ اى، پاركى، ایمیلى و امثال آن به طلاق منجر مى‏ گردد و چنین عاشقانى آرزو مى ‏كنند «كاش براى همیشه در همان مرحله عشق و دوست داشتن و آرزوى وصال مى‏ ماندند» و آب سرد وصال بر آتش گرم عشق‏شان نمى ‏ریخت و كاخ شیشه‏ اى و زیباى تخیل‏شان با تلنگر واقعیت در هم نمى ‏شكست. آنان تا با عشق خیالى سرخوش و مشغولند و آرزوى وصال محبوبِ ایده‏ آلِ توهمى را دارند، زندگى‏ شان سراسر شور و شوق است ولى همین كه به وصال رسیدند و شعله هوس‏شان فروكش كرد و خیال و وهم رخت بربست، با واقعیت نازیبایى آشنا مى ‏شوند كه تا آن موقع در ذهن‏شان خطور نداشت. روز به روز زوایاى بیشترى از زشتى ‏هاى محبوب خیالى دیروز آشكار مى ‏شود و شیرینى دوست‏ داشتن را به تلخى نفرت بدل مى‏ كند به حدى كه بعد از گذشت مدتى كم، جز طلاق و جدایى چاره‏اى نمى ‏یابند.

دكتر وودى آلن از كارشناسان خبره خانواده مى‏ نویسد:

دور نیست از دیدار چهره‏اى زیبا به دمى دل ببازیم و به ستایش جمالش بپردازیم و یا از ادراك صفات معنوى موجودى، متأثر شویم و به آفرینى لب بگشاییم و یا حتى نسبت به كسى در ضمیر خود كشش كهربایى دریابیم اما اینها هیچ یك عشق نیست. عشق درخور این نام ، باید بنایى باشد كه بر پایه‏ هایى از بصیرت و معرفت حقیقى عاشق و معشوق به صفات یكدیگر، استوار شود. پس نخست معرفت و شناخت است و از آن پس محبت و اگر این احساس قوت گیرد، به عشق بدل مى‏ شود. بیشتر اوقات كشش جنسى و جذبه ی قوى موجود میان زن و مرد را به جاى عشق مى‏ گیرند. این درست نیست زیرا عشق وقتى پدید مى‏ آید كه زن و مرد یكدیگر را نیكو بشناسند و دریابند. این گونه جذبه ‏ها و كشش‏ ها اغلب موهوم و ناپایاست. عشق باید به تفاهم فكرى، توافق اخلاقى و جذبه جسمى [هر سه‏] در آمیخته باشد.

 

عاشق حقیقى به دنبال شخصیت حقیقى معشوق است نه فقط لذت جسمانى او

 

در نوشتار بعدی به پاسخ این سوال می پردازیم :

« چگونه بفهمیم كه عاشق مدعى از رهروان عشق آگاهانه است یا هوس‏بازى لذت‏ جو و خوش‏ خیال كه بر اساس توهم و تخیّل پیش آمده است؟»

ارسال توسط : الزهراء "س"

نظر مخاطبان:


  id="respond">نظر شما:
  1- گزینه های ستاره دار الزامی می باشند.
  2- ایمیل شما نمایش داده نمی شود.
  3- لطفا جهت دریافت پاسخ نظر خود حتما ایمیل خود را بصورت صحیح وارد نمائید.
  نام *
  ایمیل *
  سایت


  یک + = 2