تو به من برگرد | الزهراء


تو به من برگرد

تاریخ ارسال : ۹ فروردین, ۱۳۹۲ | بازدید : 1,059 | طبقه بندی : دین و معارف اسلامی

از آنجا که خیر الکلام ما قلّ و دلّ است مختصر میگویم، به آغوشش بازمیگردیم با اشتیاق هم بازمیگردیم او نیز مشتاق تر است و از خیلی وقت پیش ها منتظرمان بوده است . آری هو المحبوب و هو التواب و الرحیم.

ابلیس به ۵ علت بدبخت شد :

۱-اقرار به گناه نکرد ۲-از کرده پشیمان نشد ۳-خود را ملامت نکرد ۴-تصمیم به توبه نگرفت  ۵-و از رحمت خدا نامید شد.

و آدم به پنج علت سعادتمند شد :

۱-اقرار به گناه کرد۲-از کرده پشیمان شد۳-خود را سرزنش کرد۴-تعجیل در توبه کرد 5- وبه رحمت حق امید داشت.

 

و حالا شرحش میدهیم این تفاوت ها را که راه توبه کردن است!

 

اقرار به گناه

همین که به دنبال توبه هستید نشان میدهد که گناه خود را قبول کرده اید و به آن اقرار دارید آری بار پروردگارا اشتباه کردم اما بعضی هایمان خودمان را گول میزنیم و به دنبال بهانه تراشی هستند و به هر نحوی میخواهند با بهانه تراشی های مختلف لکه ننگ گناه را از اک کنند لیکن چه زیبا،امیر المومنین، آنکه عاری از هر گونه خطایی است و زمین و زمان محو در رخش هستند با پروردگارش لب به سخن میگشاید:

خدایا بر من ببخش آنچه را تو به آن آگاه تر از من هستی،و اگر دوباره به گناه بازگشتم،تو نیز به آمرزشت بازگرد.بر من ببخش آنچه را با خود وعده کردم و تو مرا وفا کننده به آن نیافتی.خدایا بر من ببخش آنچه را که با زبانم به تو تقرب جستم و دلم با آن مخالفت نمود.خدایا بر من ببخش اشارات نابجای چشم،سخنان بی فایده،و هواهای دل،و لغزش های زبانم را

 

پشیمانی از گناه و سرزنش خود

«من استغفر بلسانه و لم یندم بقلبه فقد استهزئ بنفسه»؛ کسی که به زبان استغفار می‌کند، اما در دل از گناه پشیمان نیست و خیلی هم خوشحال است که این گناه را انجام داده است -به زبان می‌گوید: «استغفراللَّه» این آدم خودش را مسخره می‌کند.

از کرده پشیمان شدن و خود را سرزنش کردن منجر میشود تا دوباره به بی راهه نرویم و همیشه خاطره تلخی از سرانجام گناه را به یاد داشته باشیم.

 

تعجیل در توبه

فستبقو الخیرات چرا که گناه مردابی است که هرچه در آن بیشتر دست و پا بزنیم بیشتر فرو میرویم که این باعث میشود سخت تر از آن بیرون آییم باید تعجیل کرد و بدون کوچکترین وقفه ای از این مرداب بیرون بیاییم.و آنان که بر گناه مبادرت میورزند آن میشوند که «ختم الله علی قلوبهم و علی سمعهم و علی ابصارهم غشاوة و لهم عذاب عظیم» و آنگاه است که دیگر خود فرد نمیخواهد از مرداب بیرون آید و نه نوشته ما بر او تاثیر دارد و نه سخن تو!

 

امید به رحمت حق

اصلا خداست که صفت تواب را برای خود برگزید او آن است که صد بار اگر توبه شکستی، باز آ میگوید و ناامیدی از درگاهش را بزرگترین گناه برمی شمارد.

رفقا هیچ گاه از درگاه رحمت حق ناامید نشویم حتی شما دوست عزیز ببین خدایت را که چگونه سخن میگوید:

قُلْ یَا عِبَادِیَ الَّذِینَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِیعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِیمُ ‏(الزمر/۵۳)

«‏( از قول خدا به مردمان) بگو : ای بندگانم ! ای آنان که در معاصی زیاده‌روی هم کرده‌اید ! از لطف و مرحمت خدا مأیوس و ناامید نگردید . قطعاً خداوند همه گناهان را میآمرزد. چرا که او بسیار آمرزگار و بس مهربان است. ‏»

آری شاید اشک ها بر گونه ها جاری شود آن زمان که انسان میفهمد نافرمانی چه کسی را کرده است.

نیایش

یک مانع!

اما اساسی ترین شرط توبه آن است که لذتی را که از گناه برده ایم با سختی در حلال برطرف کنیم مثلا شب زنده داری و به ذکر و مناجات پرداختن و تحمل سختی بی خوابی و … به عبارتی دیگر باید گناهی را که انجام داده ایم با انجام خیر جبران کنیم باشد که سختی حلال شیرینی گناه را از قلبمان برکند.

پیغمبری از بنی اسرائیل از خداوند درخواست نمود تا توبه فردی را که سال ها در عبادت بود،قبول نماید.

جواب آمد:قسم به عزتم!گر اهل آسمان و زمین در حق او شفاعت کنند توبه اش را قبول نخواهم کرد؛زیرا حلاوت گناهی که از آن توبه کرده در قلب اوست!

حسن ختامی تقدیمتان میکنم برای اینکه مشتاقانه تر بازگردیم:

 

روزی حضرت موسی علیه السلام هنگام مناجات فرمود:

ای پروردگار جهانیان

جواب آمد: لبیک

سپس فرمود: ای خدای اطاعت کنندگان

جواب آمد:لبیک

سپس فرمود: ای پروردگار گناه کاران

جواب آمد: لبیک، لبیک، لبیک

آنگاه حضرت موسی با شگفتی فرمود:خدایا حکمتش که تو را به بهترین اسامی صدا زدم،یک بار جواب دادی؛اما تاگفتم ای خدای گنهکاران سه مرتبه جواب دادی؟

خداوند فرمود: ای موسی!عارفان به معرفت خود،نیکو کاران به کار نیک خود و مطیعان به اطاعت خود اعتماد دارند؛امام گنهکاران جز فضل من پناهی ندارند.اگر من هم آنها را از درگاه خود ناامید کنم،به درگاه چه کسی پناهنده شوند.

آری، ان الله یحب التوابین

توبه

ارسال توسط : الزهراء "س"

نظر مخاطبان:


  id="respond">نظر شما:
  1- گزینه های ستاره دار الزامی می باشند.
  2- ایمیل شما نمایش داده نمی شود.
  3- لطفا جهت دریافت پاسخ نظر خود حتما ایمیل خود را بصورت صحیح وارد نمائید.
  نام *
  ایمیل *
  سایت


  پنج + 7 =