معرفی کتاب “حجاب بی حجاب” | الزهراء


معرفی کتاب “حجاب بی حجاب”

تاریخ ارسال : ۲۷ فروردین, ۱۳۹۲ | بازدید : 1,810 | طبقه بندی : دسته بندی نشده , معرفی کتاب

عنوان: حجاب بی حجابحجاب بی حجاب

نویسنده: محمد رضا زائری

مشخصات نشر: اصفهان: آرما، 1390

موضوع: حجاب– ایران– جنبه های اجتماعی

قیمت: 50000 ریال

توضیحات:

مسئله حجاب یکی از مهمترین موضوعاتی است که به طور طبیعی ذهن و زبان نویسندگان و پژوهشگران مسلمان را به خود مشغول می کند. این اهمیت تنها از حکم شرعی حجاب ناشی نمی شود. چرا که از این نظر، حجاب هم یکی از احکام است مانند خمس و زکات و نماز و روزه، لیکن بروز اجتماعی و عینی حجاب از یک سو و ارتباط آن با بسیاری از مسائل دیگر چون روابط اجتماعی و خانوادگی باعث می شود جایگاه خاصی در میان احکام شرعی داشته باشد.

شاید مهمترین بعد موضوع که باعث می شود حساسیت و ظرافت بیشتری داشته باشد، بُعد فرهنگی آن است. حجاب یک التزام فردی و شخصی نیست که بتوان مثل نماز در خلوت و خفا خواند و یا مثل روزه بی نشان و پنهان بدان پرداخت؛ بلکه انتخابی علنی و آشکار و جدی است که معنا و مفهومی گسترده دارد و آثار و تبعات گسترده ای نیز برای آن مترتب می شود.

این کتاب بیش از آنکه بانوان را مخاطب قرار دهد با فعالان فرهنگی سخن می گوید و می کوشد فضایی برای بررسی جدی تر موضوع فراهم سازد. بدان امید که هریک از ما به سهم خود بتوانیم برای فهم درست و درک صحیح از واقعیت های اجتماعی و حقایق دینی و براساس آن جهاد مخلصانه و بی دریغ در راه اعتلای حق و خدمت به بندگان خدا گام برداریم.

در اینجا نمونه ای از متن کتاب را برای آشنایی بیشتر شما آورده ایم:

پرسش منطقی از امامان جمعه و علما

این روزها، مثل همه ی روزها، جو گیر شده ایم، از بی حجابی و بد حجابی دردمندیم و البته، حق هم داریم. رواج و شیوع فساد و خطرات فرهنگی تهاجم دشمن، چنان آشکار شده است که جای سکوت باقی نمی گذارد. آنچه پیش تر، پیران در خشت خام می دیدند و کسی به هیچشان نمی گرفت، امروز جوانانش در آینه می بینند و دیگر جای تردید ندارد.

آنچه مقام معظم رهبری سال ها پیش به عنوان تهاجم و شبیخون فرهنگی به آن توجه کرده اند و از آن بیم داده بودند، اکنون به وضوح می توان مشاهده کرد. لیکن پرسش منطقی از همه مراجع بزرگوار و علمای دین و ائمه محترم جمعه و اعضای مجلس خبرگان و نمایندگان دلسوز مجلس و فقها و حقوق دانان شورای نگهبان و … این است: راستی اگر قرار باشد فهرستی از خطاها و گناهان و فسادها و خطرات و تهدیدها بنویسیم و در مقابل آن ها واکنش نشان بدهیم، اهمیت و نسبت خطر هر کدام چقدر است؟ بر اساس تعالیم پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) برای کدام یک باید نیمه شب ناله کنیم و برای کدام یک باید در میانه ی روز فریاد بکشیم؟

آیا در کنار مشکلات همچون بد حجابی و دختر بازی و فیلم های هالیوودی و شبکه های ماهواه ای و روابط محرم و نامحرم و چاپ مطلبی در نشریه ای دانشجویی و قضا شدن نماز صبح و توهین به روحانیت و …، که معتقدیم هیچ یک، بی اهمیت و ناچیز نیست، مشکلات بی اهمیت و ناچیزی! مثل بی عدالتی و فقر و فساد اداری و رشوه و پارتی بازی و آه مظلوم و سرکوب انتقادهای ساده و دروغ و غیبت و بازی با آبروی مردم و بی حرمتی به مؤمنان و بی اعتمادی مخاطب و سلب باورهای عمومی و…، نیز جایی برای نگرانی و حساسیت دارد یا نه؟

و اگر دارند، که طبق روایات صحیحه و مشهور چنین است، برای آن ها باید قبل از بدحجابی و بی حجابی فریاد زد یا نه؟ و راستی اگر قرار شود یک بار دیگر فهرست آن خطرات و تهدیدها را مرور کنیم، آیا همین موضوع حجاب خطر سازترین است یا چیزهای دیگری هم هست؟ مثل قدیم ها که به ما یاد داده بودید که «هیچ چیزی باظلم پابرجا نمی ماند».

ارسال توسط : ساره

نظر مخاطبان:


  id="respond">نظر شما:
  1- گزینه های ستاره دار الزامی می باشند.
  2- ایمیل شما نمایش داده نمی شود.
  3- لطفا جهت دریافت پاسخ نظر خود حتما ایمیل خود را بصورت صحیح وارد نمائید.
  نام *
  ایمیل *
  سایت


  6 + = نُه