کتاب جنگ نرم | الزهراء


کتاب جنگ نرم

تاریخ ارسال : ۲۷ مهر, ۱۳۹۰ | بازدید : 2,149 | طبقه بندی : معرفی کتاب

کتاب جنگ نرمکتاب جنگ نرم، نوشته احمد حسین شریفی

نویسنده: احمدحسین شریفی

ناشر: مؤسسة آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)

تاریخ نشر: تیرماه ۱۳۸۹

 

معرفی کتاب از زبان نویسنده:

حدود هشت ماه پیش موفق شدم کتابی با عنوان «موج فتنه از جمل تا جنگ نرم» به رشتة تحریر درآورم. آن کتاب بیشتر به منظور شناخت ماهیت فتنه و فتنه‌گرانی بود که حوادث بعد از انتخابات دهمین دورة ریاست جمهوری را پدید آوردند. اما جز در مواردی اندک، به فعالیت‌های دشمنان بیرونی علیه جمهوریاسلامی، اشاره‌ای در آن نبود. به همین دلیل، در ادامة آن مسیر لازم بود کتابی در خصوص فعالیت‌های دشمنان و مخالفان خارجی نظام جمهوری اسلامی،نگاشته شود.

کتاب موج فتنه از جنگ جمل تا جنگ نرم

بنابراین، کتاب «جنگ نرم» به یک معنا مکمل کتاب «موج فتنه» است: موج فتنه به تحلیل فعالیت‌های مخالفان و دشمنان داخلی نظام جمهوری اسلامی می‌پردازد و «جنگ نرم» به تبیین فعالیت‌های دشمنان بیرونی. به اعتقاد نگارنده، فتنة ۸۸ علیرغم پیچیدگی و عمق آن، تنها لایه‌ای از جنگ بسیار عظیم و پیچیده‌ای است که از سوی دشمنان، علیه اسلام و جمهوری اسلامی بیش از دو دهه است که آغاز شده است. غفلت از ابعاد مختلف این جنگ، به قیمت از دست دادن هویت اسلامی و دینی مردم ما و در نتیجه تضعیف اسلام در سراسر دنیا تمام خواهد شد. در این کتاب کوشیده‌ام گوشه‌ای از فعالیت‌های خزندة دشمنان در حوزه‌های مختلف را نشان دهم. کتاب حاضر بیشتر درآمدی بر جنگ نرم است. نما و فضایی کلی از جنگ عظیم و همه جانبة غرب علیه جمهوری اسلامی را نشان می‌دهد.

کتاب حاضر در پنج فصل سامان یافته است:

فصل نخست به تبیین برخی مباحث مقدماتی و مفهوم‌شناسی در حوزة جنگ نرم می‌پردازد و افزون بر تعریف جنگ نرم، نیم نگاهی به تاریخچة آن و واژگان هم‌افق آن نیز داشته است. در این فصل همچنین کوشش شده است اهمیت این نوع جنگ در مقایسه با جنگ‌های سخت و نیمه‌سخت نشان داده شود.

فصل دوم به یک معنا به مبانی نظری و فکری جنگ نرم غرب علیه جمهوری اسلامی را مورد تحلیل قرار می‌دهد. در این فصل چرایی تقابل غرب با نظام جمهوری اسلامی را مورد تحلیل قرار گرفته است. به نظر نگارنده، تحلیل‌هایی همچون «قطع دست غربیان از منابع ملی کشور»، «ورود ایران به حریم علوم و فنون ممنوعه» یا «تهدید دوستان غرب از سوی ایران» هر چند همگی بهره‌ای از حقیقت دارند؛ اما پاسخ صحیح به چرایی تقابل میان غرب و جمهوری اسلامی را باید در نوع باورها و ارزش‌های حاکم بر این دو نوع نظام جستجو کرد. مبانی معرفت‌شناختی، هستی‌شناختی، انسان‌شناختی و ارزش‌شناختی این دو نوع نظام با یکدیگر سازگاری ندارند. به همین دلیل از نظر فکری و نظری هرگز آشتی‌پذیر هم نیستند. و به اعتقاد نگارنده این تنازع و تقابل تا زمانی که نظام لیبرال‌ دموکراسی،‌ با مبانی شناخته شدة خود، در جهان وجود داشته باشد، برقرار خواهد بود.

فصل سوم به معرفی اجمالی ابزارهای مختلف جنگ نرم و کارکردهای تهاجمی آنها می‌پردازد: ابزارهایی از قبیل روزنامه‌ها، رادیو، تلویزیون، اینترنت، ماهواره، ایمیل، نشریات عمومی، رمان و داستان‌های کوتاه و بلند، فیلم و سینما، سرگرمی‌های کودکان، بازی‌های رایانه‌ای، پویانمایی، اسباب‌بازی، نمادها و مدها، ورزش و همچنین مقررات بین‌المللی همگی از ابزارهای جنگ نرم معرفی شده‌اند. البته روشن است که این مسائل همگی ابزارند و به خودی خود مورد ارزش‌گذاری قرار نمی‌گیرند. به همین دلیل می‌توان و می‌باید در جهت ترویج حقیقت و دفاع از اسلام نیز مورد بهره‌برداری قرار گیرند.

فصل چهارم کتاب با عنوان «ابعاد جنگ نرم» مفصل‌ترین و به یک معنا مهم‌ترین فصل کتاب است. همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند مدت‌ها است که جنگی «عظیم» و «همه جانبه» علیه انقلاب اسلامی ایران شروع شده است. دشمنان انقلاب در این جنگ با استفاده از همة‌ ابزارها و شگردها و از همة روزنه‌های ممکن، سعی می‌کنند به انقلاب ضربه وارد کنند. نگارنده کوشیده است در این فصل ابعاد سی‌ و دوگانه‌ای از جنگ نرم را در هفت حوزه و قلمرو دینی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، حقوقی و عاطفی به اختصار نشان دهد. البته روشن است که پرداختن تفصیلی به هر کدام از این ابعاد خود نیازمند کتاب و بلکه کتاب‌های متعدد است. به عنوان نمونه، نویسنده پیشتر دربارة یکی از ابعاد دینی جنگ نرم، یعنی «بعد دین‌سازی» تحقیقات نسبتاً مفصلی داشته‌ و حاصل آنها را در کتابی با عنوان «درآمدی بر عرفان حقیقی و عرفان‌های کاذب» عرضه کرده‌ است.

در واپسین فصل کتاب با عنوان «راه‌های مقابله با جنگ نرم» با توجه به ابعاد پیچیدة جنگ نرم به ارائة راه‌کارهای نوزده‌گانه‌ای برای تقابل با این جنگ عظیم پرداخته‌ شده است. هر چند در بسیاری از موارد روی سخن نویسنده در این فصل با مسؤولان سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و هنری جامعه بوده است؛ اما آشنایی با این راه‌کارها برای همة خوانندگان افزون بر اینکه به خودی خود مفید خواهد بود، موجب می‌شود این مسائل به مطالبة عمومی مردم تبدیل شود و شاید مسؤولان مربوط نیز در تحقق آنها تلاش بیشتری نمایند.

احمدحسین شریفی

 

مشخصات این کتابها:

کتاب جنگ نرم

نویسنده: احمدحسین شریفی
ناشر: مؤسسة آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)
تاریخ نشر: تیرماه ۱۳۸۹
مرکز پخش: قم: خیابان شهدا، کوی ممتاز، پلاک۳۸٫ تلفن و نمابر: ۷۷۴۲۳۲۶
Email: publication@qabas.net

 

کتاب موج فتنه از جنگ جمل تا جنگ نرم

شابک: 978-964-2788-88-0

تاریخ آخرين چاپ: 1388

نوع جلد: شومیز

قطع: رقعی

قیمت(ریال): 25000

شمارگان: 2500

چاپ جاری: 7

تعداد صفحات: 198

انتشارات کانون اندیشه جوان
نویسنده : احمدحسین شریفی

 

هردوی این کتابها در کتابخانه مسجد موجود میباشد

 

ارسال توسط : خادم الزهراء(س)

نظر مخاطبان:


id="respond">نظر شما:
1- گزینه های ستاره دار الزامی می باشند.
2- ایمیل شما نمایش داده نمی شود.
3- لطفا جهت دریافت پاسخ نظر خود حتما ایمیل خود را بصورت صحیح وارد نمائید.
نام *
ایمیل *
سایت


+ 3 = یازده