چرا قلیان و پاسور تفریح نیست؟ | الزهراء


چرا قلیان و پاسور تفریح نیست؟

تاریخ ارسال : ۱۱ تیر, ۱۳۹۲ | بازدید : 2,879 | طبقه بندی : دیگر

با تعطیلی مدارس و دانشگاهها و مراکز آموزشی و آغاز فصل تابستان و تعطیلات تابستانی جوانان و نوجوان، در پی پر کردن اوقات فراغت خود رو به کارهای تفریحی و کلاس های آموزشی و ورزشی می آورند اما عده ای به دلایل مختلف از جمله بالا بودن هزینه ورزش و کلاسهای آموزشی تفریحات ناسالم از جمله قلیان و ورق یا پاسور را غافل از مضرات آن انتخات می کنند. متاسفانه برخی خانواده ها خود مشوقی برای فرزندان خویش هستند تاکنون مقالات بسیاری راجع به ضررو زیان های قلیان منتشر شده از جمله مصرف کنندگان قلیان به این دلیل در بین انواع دخانیات موجود در بازار به قلیان روی آورده اند که آن را کم خطرترین نوع مواد دخانی می دانند، غافل از این که آنچه کشیدن قلیان با مصرف کنندگان آن می کند به مراتب ناگوارتر از سیگار است.

ghelyon

چه آنهایی که به ادعای خودشان تفننی قلیان می کشند، چه آنهایی که قلیان کش حرفه ای هستند باید بدانند که مصرف قلیان بتدریج آنها را در معرض انواع بیماری ها قرار می دهد که بسیاری از آنها ممکن است زمانی آثار خود را بروز دهند که دیگر کار از کار گذشته و درمان قطعی برای آنها وجود ندارد. چروکیدگی پوست، پیری زودرس، تیرگی زیر چشم و لب ها، زردی و فساد دندان ها از مهم ترین نشانه های ظاهری افرادی است که قلیان کشیدن جزو برنامه های روزمره زندگی شان شده است.

خانم هایی که سیگار و قلیان می کشند باید با چهره زیبا و پوست شفاف و جوان خداحافظی کنند، چرا که نیکوتین سیگار یا قلیان در خانم ها جذب بیشتری دارد.

قلیون

 

مصرف کنندگان قلیان و اطرافیان آنها که در معرض دود تحمیلی آن قرار دارند مانند مصرف کنندگان سیگار مبتلا به انواع سرطان ها، بیماری های قلبی، عروقی و تنفسی خواهند شد.

تحقیقات نشان می دهد 12 درصد بیماری های قلبی و عروقی، 66 درصد برونشیت و سرطان ریه و 38 درصد بیماری های حاد تنفسی در جهان به مصرف دخانیات اختصاص دارد.

همچنین مصرف قلیان شما را چهار تا ده برابر بیشتر از افراد دیگر در معرض سرطان دهان، حنجره و مری قرار می دهد. زنانی که در طول دوران بارداری خود، مصرف کننده قلیان بوده یا در معرض دود قلیان اطرافیان قرار گرفته اند، وزن نوزادشان هنگام تولد کمتر از حد طبیعی بوده و خطر ابتلا به بیماری های ریوی در این نوزادان بیشتر است. برخلاف تصور بعضی افراد، دود حاصل از قلیان به هیچ وجه کم خطر نیست، بلکه حاوی مواد سرطان زا و سمی بی شماری است که موجب بروز سرطان های ریه، لب و حفره دهانی، بیماری های قلبی و عروقی و دیگر بیماری ها و سرطان ها می شود. همچنین استفاده مشترک از قسمت های دهانی قلیان، عاملی انتقال بیماری های واگیرداری همچون سل و هپاتیت است.

بوی بد دهان، دندان زرد، از دست دادن دندان و بیماری لثه از عوارض ناشی از مصرف قلیان است.

تنباکو و توتون مورد استفاده در قلیان معمولا از بی کیفیت ترین و نامرغوب ترین انواع موجود و خطرناک ترین آنهاست، ضمن این که اسانس های مواد معطر استفاده شده در تنباکوهای معطر یا میوه ای حاوی هزاران ماده سمی و کشنده است.

نکته مهم دیگر این است که یکی از تفریحاتی که در هنگام مصرف قلیان مورد اقبال جوانان است ورق بازی یا همان پاسور است. قابل توجه اینکه از مضرات ورق بازی نباید غافل شد زیرا کمتر از قلیان نیست.

پاسور

 

قمار از نظر آیات و روایات مورد نهی شدید قرار گرفته و مسلمانان از آنها شدیداً نهی شده اند كه تنها به یك آیه اشاره می شود. خداوند می فرماید: “ ای كسانی كه ایمان آورده اید شراب و قمار و بت ها و… پلید و از اعمال شیطان محسوب می شوند و از آنها احتراز و دوری كنید تا رستگار شوید“.

 

تمام دانشمندان و روانشناسان معتقدند هیجانه ای روانی عامل اصلی بسیاری از بیماری های عصبی و روانی است و قمار بزرگترین عامل پیدایش هیجان می باشد و می گویند 30 درصد جنایت ها با قمار رابطه مستقیم دارد و از عوامل بوجود آمدن جنایات دیگر نیز می باشد.

 

پاسور از نظر اقتصادی منشأ ضررهای فراوانی می باشد. در طول سال میلیون ها بلكه میلیاردها ثروت مردم از بین می رود علاوه برآنکه ساعات زیادی از نیروی انسان در این راه تلف می گردد. قمار بازان وقتی برنده می شوند و میلیون ها سرمایه دیگران را تصاحب می نمایند دیگر هرگز حاضر نیستند تن به كارهای تولیدی و اموری كه به نفع جامعه انسانی است بدهند در نتیجه چرخ های تولید از كار می افتد و زندگی مردم فلج می شود و تمام قمار بازان و عائله آنها سر بار اجتماع هستند، بدون این كه كمترین سودی به اجتماع برسانند از دست رنج آن ها استفاده می نمایند. قمار یعنی قربانی كردن مال و شرف برای بدست آوردن مال مردم به خدعه و نیز تزویر.

 

اتفاقی و شانسی بودن بازی بیشتر از آنکه فکری باشد

پاسور به هیچ وجه ورزش فكری محسوب نمی شود و برد و باخت در آن به تیز هوشی و فكر مربوط نیست. بیشتر با اتفاق و شانس در ارتباط است و در دنیا هم به عنوان ورزش فكری شناخته نشده است برخلاف شطرنج كه در ارتباط مستقیم با فكر و اندیشه می باشد و تیز هوشی در آن حرف اول را می زند.

ذکر این نکته لازم است که شاید به همین دلیل و البته ورزشی نبودن آن، این بازی هنوز فدراسیون ندارد. در صورتی که بسیار بین مردم رایج و پرطرفدار است این در حالی است که برخی بازی ها بااینکه طرفدار زیادی ندارند فدراسیون های جهانی دارند!

شرطی کردن بازیکن (از زبان استاد رائفی پور): حرام بودن پاسور از نشانه های علمی دین اسلام است. شرطی سازی به این صورت است که با تکرار عامل شرطی شدن، شرطی می شود؛ما شش نوع شرطی سازی داریم در این جا جهت اختصار تنها نوع اول که ساده ترین و نوع ششم که بدترین و خطرناک ترین است را ذکر می کنیم:

 

1- شرطی سازی عادی : مثل رابطه لواشک با بزاق دهان که بدن ما به لواشک شرطی شده است و هر بار که لواشک می بیند ناخودآگاه شروع به ترشح بزاق می کند. اما شرطی سازی نوع ششم که از همه خطرناک تر است شرطی سازی بدون قانون است که طبق آیات و روایت این نوع شرطی سازی حرام است.

 

دانشمندان جهت آزمایش این نوع شرطی سازی به کبوتری آموزش دادن که با دیدن رنگ نارنجی به دکمه ای نوک بزند تا غذا دریافت کند اما در هر مرحله با نوک زدن به دکمه قانون عوض می شد در یک مرحله یک دانه گندم دریافت می کرد اما در مرحله بعد گندمی دریافت نمی کرد و در مرحله بعد کتک نوش جان می کرد کبوتر دو بار نوک می زد غذایی دریافت نمی کرد بیشتر نوک می زد غذای بیشتری دریافت می کرد و بدین صورت کبوتر نتوانست قانون این کار را درک کند و باعث اخلال در ذهن کبوتر شد و کبوتر آنقدر نوک به دستگاه زد تا جان خود را از دست داد. حال بازی با پاسور هم که نوعی وسیله قمار است به دلیل بی قانونی در باخت و برد (ممکن است چهار بار بازی کنی ببری بعد شش بار بازی کنی ببازی و…)

نوعی شرطی سازی نوعی ششم است که باعث می شود ما نیز مانند همان کبوتر که بدون قانون نوک میزد بی نهایت بار میل به تکرار این کار داشته باشیم. تحقق این امر را می توان در قمار بازی ها دید که طرف بعد از از دست دادن همه دارایی هایش حتی پای ناموس خود نیز قمار می کند.

pasor

 

اعتیاد آور بودن

با توجه موارد ذکر شده این بازی نوعی اعتیاد در بازیکنان ایجاد کرده و با توجه به کمتر بودن فواید آن از مضراتش، باعث اتلاف وقت می شود و از نظر عقلی و همین طور آیات و روایات می توان گفت که وقت گذرانی به این شیوه مورد نهی عقل و نقل است. شما یک روز مواظب عمر خود باشید البته مواظب بودن به این معنا نیست که تفریح نکنید بلکه بدین معناست که وقت خود را به بطالت نگذرانیم ولی ما وقتی کار نمی‌کنیم برایمان روز خوبی است. کسی می‌گفت می‌دانی دلیل خوبی مسافرت چیست؟ و سه دلیل برای آن می‌شمارد:

 

۱- نمازش نصفه است.

۲-خوراک دو برابر است.

۳- و کار هم خبری نیست. و از سبک بودن کار لذت می‌برد.

 

قرآن می‌فرماید: گروهی رفاه طلب هستند و وقتی می‌گوییم بروید جنگ. «لَوْ کانَ عَرَضاً قَریباً وَ سَفَراً قاصِداً لاَتَّبَعُوک» توبه/۴۲ یعنی اگر راه نزدیک باشد می‌آیند ولی اگر دور باشد خیر. و قرآن خیلی از کسانی که عمر خود را بیهوده می‌گذرانند انتقاد می‌کند. لهو و لعب یعنی حرکت پوچ و بی معنی که صرفا برای کشتن وقت فراغت است و هیچ ثمری برای دین و دنیا و آخرت آدمی ندارد. لهو و لعب امری است منفی، و مومن هرگز عمر خود را به بطالت نمی‌گذراند.

 

ایجاد کینه و عداوت

به نظر برخی، یکی دیگر از مضرات شطرنج، کینه و عداوتی است که میان بازیکنان پدید می آید.

«الخین» (قهرمان شطرنج) می گوید: «برای برنده شدن در بازی شطرنج، باید از حریف خود متنفر شد». مهم تر از همه آن که بازی با پاسور، شطرنج و …، عمر انسان را تلف، اعصابش را فرسوده و روانش را آشفته می سازد!

ارسال توسط : الزهراء "س"

نظر مخاطبان:


id="respond">نظر شما:
1- گزینه های ستاره دار الزامی می باشند.
2- ایمیل شما نمایش داده نمی شود.
3- لطفا جهت دریافت پاسخ نظر خود حتما ایمیل خود را بصورت صحیح وارد نمائید.
نام *
ایمیل *
سایت


5 + دو =