حجاب زیباست | الزهراء


حجاب زیباست

تاریخ ارسال : ۱ دی, ۱۳۹۰ | بازدید : 1,293 | طبقه بندی : حجاب

ریشه بیشتر انحرافات دینی و اخلاقی نسل جوان را باید لابه‌لای افکار و عقاید آنان جستجو کرد،‌ امروزه در فکر جوانان در مورد چرایی حجاب سؤالاتی مطرح است و اگر آن‌ها پاسخی قانع دریافت کنند نه تنها به رعایت بیشتر حجاب روی خواهند آورد، بلکه دیگران را نیز به این امر فرا می‌خوانند

عفت، حیا و حجاب تدبیری است که زن با نوعی الهام برای گران‌بها کردن خود و حفظ موقعیتش در برابر مرد به کار می‌برد، زیرا او با هوش فطری و حس مخصوص خود درک کرده که از نظر جسمی با مرد برابر نیست و اگر بخواهد با وی دست و پنجه نرم کند، از پس زور بازوی مرد برنمی‌آید.از طرفی زن، ضعف مرد را در همان نیازی یافته که خداوند حکیم در وجود مردان نهاده است. زن خوب می‌داند که خداوند او را مظهر معشوقیت قرار داده است، بر همین اساس زن با عفت و حجاب بهتر می‌تواند، مرد را مجذوب کند و با متانت و وقار بر احترام خویش بیفزاید.

«حجاب» حریمی میان زنان و مردان نامحرم است، برهنگی برخی زنان و آرایش و عشوه‌گری زنان مردان را در تحریکی دایمی قرار می‌دهد، تحریکی که سبب فرسودگی اعصاب آن‌ها و ایجاد هیجان‌های بیمارگونه عصبی می‌شود و گاه سرچشمه امراض روانی است، حجاب باعث می‌شود که زن کمتر دچار لغزش و گناه شود و مراتب معنوی و انسانی را طی کند، به طور کلی وقتی زنان و مردان کنار هم حجاب را به بهترین وجه رعایت کنند، در چنین جامعه امنی سرعت بخشیدن به امور معنوی و پیمودن این راه آسان‌تر است.

حجاب در لغت به معنای پرده، حاجب و پنهان کردن است و در اصطلاح پنهان کردن زن از دید مرد بیگانه است، بر زن مسلمان واجب است که بدون هیچ قید و شرطی قانون حجاب را بپذیرد، در حالی که او دریافته است، اگر انسان به خداوند تسلیم نشود، گمراهی او قطعی است و با درک این موضوع که فرمان خداوند عاری از هرگونه اشتباهی است و حافظ منافع انسان است، این دستور را با دل و جان پذیرا می‌شود.

استاد شهید مرتضی مطهری در خصوص فلسفه حجاب می‌گوید: «فلسفه اصلی پوشش، حیا و عفت است که خصلت بشری است و تمامی انسان‌ها آن را پذیرفته‌اند، البته نتایج دیگری نیز به پوشش مرتب است؛ مانند سلامت جامعه و حفظ اصالت خانواده».

در خصوص اهمیت و جایگاه حجاب به سراغ برخی از آیات و روایات رفتیم و از میان برخی متون اسلامی، فارغ از تبعات اجتماعی و روانی حجاب، دیدگاه قرآن و سنت را مورد تحقیق اجمالی قرار دادیم که در ذیل می‌آید.

ـ قرآن کریم با بیان آیاتی در خصوص جایگاه و اهمیت موضوع پوشش و حجاب آن را از اصول مسلم و واجب اسلام معرفی می‌کند و با اشاره به اینکه بشر به نوعی فطری از بی‌حجابی گریزان است در سوره اعراف بیان می‌دارد: «فَدَلاَّهُمَا بِغُرُورٍ فَلَمَّا ذَاقَا الشَّجَرَةَ بَدَتْ لَهُمَا سَوْءَاتُهُمَا وَطَفِقَا یَخْصِفَانِ عَلَیْهِمَا مِن وَرَقِ الْجَنَّةِ …»؛ آن دو را با فریب به سقوط کشانید پس چون آن دو از [میوه] آن درخت [ممنوع] چشیدند، برهنگی‌هایشان بر آنان آشکار شد و به چسبانیدن برگ[های درختان] بهشت بر خود آغاز کردند… . (اعراف22)

رسول‌اکرم صلی‌الله علیه وآله وسلم: «ان من خیر نسائکم: الولود، الودودالستیرة، العزیزة فی اهلها، الذلیلة مع بعلها، المتبرجة من زوجها،…»؛ بهترین زنان شما کسانی هستند که بچه‌زا باشند، با شوهران خود مهربان باشند،با حجاب و پوشیده باشند، در بین طایفه خودشان با عزت باشند، در مواجهه با شوهران خودشان متواضع و نرمخو باشند،…

حجاب برتر

ـ «یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُل لِّأَزْوَاجِکَ وَبَنَاتِکَ وَنِسَاء الْمُؤْمِنِینَ یُدْنِینَ عَلَیْهِنَّ مِن جَلَابِیبِهِنَّ ذَلِکَ أَدْنَی أَن یُعْرَفْنَ فَلَا یُؤْذَیْنَ وَکَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَّحِیمًا»؛ ای پیامبر به زنان و دخترانت و به زنان مؤمنان بگو پوشش‌های خود را بر خود فروتر گیرند، این برای آنکه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند [به احتیاط] نزدیکتر است و خدا آمرزنده مهربان است. (احزاب59)

در روایات رسیده از ائمه ‌معصومین درباره حفظ حجاب بانوان به خوبی نشان می‌دهد که حجاب از چنان اهمیتی برخوردار است که در جمله فرایض واجب قرار گرفته است، برخی از روایات حجاب در ذیل آمده است.

* نزد نامحرمان، زن باید چهار لباس داشته باشد؛ پیراهن، روسری، چادر و شلوار.

ـ رسول‌اکرم صلی‌الله علیه وآله وسلم: «ان من خیر نسائکم: الولود، الودودالستیرة، العزیزة فی اهلها، الذلیلة مع بعلها، المتبرجة من زوجها،…»؛ بهترین زنان شما کسانی هستند که بچه‌زا باشند، با شوهران خود مهربان باشند،با حجاب و پوشیده باشند، در بین طایفه خودشان با عزت باشند، در مواجهه با شوهران خودشان متواضع و نرمخو باشند،… . (الکافی/324/5)

ـ رسول‌خدا صلی‌الله علیه وآله وسلم: «اذا رایتم اللاتی القین علی رؤوسهن مثل اسنمة البعر، فاعلموهن انه لایقبل لهن الصلاة»؛ زمانی که دیدید زنانی از امت من سرهای خود را مثل برآمدگی شتر دسته نموده و در میان نامحرمان ظاهر می‌شوند، به آن‌ها بگویید که نمازشان قبول نیست. (السنن‌کبری/234/2)

فرازی از دعای امام‌زمان عجل‌الله تعالی فرجه‌الشریف: «…و علی النساء بالحیاء و العفة»؛ «و پروردگارا! به زنان امت من حیا و عفت ارزانی دار»؛ پس مبادا دل امام زمان را بیازاریم و با برداشتن حجابی از روی سر و یا با بدحجابی خود دشمنان دین خدا را یاری سازیم. (مفاتیح‌الجنان/116/1)

برچسب ها :
ارسال توسط : الزهراء "س"

نظر مخاطبان:


id="respond">نظر شما:
1- گزینه های ستاره دار الزامی می باشند.
2- ایمیل شما نمایش داده نمی شود.
3- لطفا جهت دریافت پاسخ نظر خود حتما ایمیل خود را بصورت صحیح وارد نمائید.
نام *
ایمیل *
سایت


سه + = 11