آیا عفت تنها برای افراد زیباست؟ | الزهراء


آیا عفت تنها برای افراد زیباست؟

تاریخ ارسال : ۹ دی, ۱۳۹۰ | بازدید : 1,248 | طبقه بندی : حجاب

با توجه به این حدیث که می فرماید: “زکات زیبایی پاکدامنی و عفت است ” آیا افراد زشت نباید عفت داشته باشند؟

…مثلااگر معلم شاگردی را به علت زرنگ بودن، تشویق می کند دلیلی بر درس نخواندن افراد ضعیف نیست . در اینجا هم چون افراد زیبا یک ویژگی خدا به آنها داده تکلیف اینها سنگین تر است نه اینکه افراد زشت تکلیف از عهده آنها برداشته شود .

افرادي كه خداي متعال به آنها نعمت زيبايي را عطا فرموده در قبال اين زيبايي مسئوليت بيشتري دارند؛ چون خداوند متعال لطف بيشتري در حق ايشان نموده است. از طرفي به خاطر اين حسن بيشترشان و به خاطر ضعف انسان ها در كنترل نفسانياتشان، يك فرد زيبا در معرض انواع خطرات و سوء نيت هاي احتمالي است…

 

 

از نظر اسلام حفظ عفاف و حجاب براي زن و مرد چه زيبا و چه نازيبا واجب است بنابراين اين حديث شريف دليلي بر عدم حفظ عفاف براي افراد نازيبا نيست به قول معروف اثبات شیء نفی ماعدا نمی کند.

مثلااگر معلم شاگردی را به علت زرنگ بودن، تشویق می کند دلیلی بر درس نخواندن افراد ضعیف نیست . در اینجا هم چون افراد زیبا یک ویژگی خدا به آنها داده تکلیف اینها سنگین تر است نه اینکه افراد زشت تکلیف از عهده آنها برداشته شود .

افرادي كه خداي متعال به آنها نعمت زيبايي را عطا فرموده در قبال اين زيبايي مسئوليت بيشتري دارند؛ چون خداوند متعال لطف بيشتري در حق ايشان نموده است. از طرفي به خاطر اين حسن بيشترشان و به خاطر ضعف انسان ها در كنترل نفسانياتشان، يك فرد زيبا در معرض انواع خطرات و سوء نيت هاي احتمالي است – كه هر كه بامش بيش برفش بيشتر- از اين رو به پاكدامني زيادي نياز دارد و با حفظ حجاب و عفاف بيشتر، مي تواند در رفع اين مخاطرات چه برای خود و چه برای دیگران، كمك شاياني انجام دهد.

از سويي ديگر در واژگان متن حديث ، دو كلمه زكات و عفاف جاي تامل بيشتر دارد. به اين معنا كه زكات در لغت به معني رشد و نمو آمده است و چون دادن مال به فقير، باعث رشد و بركت از سوي پروردگار مي شود، به آن زكات اطلاق مي گردد. از اين رو حديث مي خواهد بفرمايد كه رمز بقاي حسن و زيبايي، عفاف است كه باعث رشد زيبايي در شخص جميل مي گردد.

اینکه گفته شده زکات زیبایی عفت است در واقع شکر زیبایی است چرا که این روایت طولانیست و حضرت فرمودند هر نعمتی را شکریست و در ادامه یکایک نعمتها را بر شمرده و در کنار هرکدام از شکر با کلمه زکات نام برده پس اگر هر انسانی به خود نگاه کند حتی اگر دیگران به او صفت زشت را بدهند با این حال یک زیبایی ظاهری در وجودش هست . نازیبا یا زشت در عالم وجود ندارد هرانسانی زیبایی خاص خود را دارد گاهی اگر دو نفر کنار هم قرار گیرند و نسبت به هم سنجیده شوند اینجا صفت زشت و زیبا داده میشود ذات انسانیت زیباست بنا بر این شکر یا زکات آنرا باید با عفت ادا کند. و از آنجایی که زن زیبایی اش به خاطر ظرافت زنانه اوست و به خاطر همین هم قرآن خطاب به خانمها دارد که زینتهای خود را آشکار نکنید مگر برای محارم و منظور از این زینت آن زیبایی ذاتی جنس زن است.

 

 

ارسال توسط : الزهراء "س"

نظر مخاطبان:


id="respond">نظر شما:
1- گزینه های ستاره دار الزامی می باشند.
2- ایمیل شما نمایش داده نمی شود.
3- لطفا جهت دریافت پاسخ نظر خود حتما ایمیل خود را بصورت صحیح وارد نمائید.
نام *
ایمیل *
سایت


یک + = 8