من به تو افتخار نمیکنم!!! | الزهراء


من به تو افتخار نمیکنم!!!

تاریخ ارسال : ۸ فروردین, ۱۳۹۱ | بازدید : 1,448 | طبقه بندی : اصغر فرهادی

اصغر فرهادی؛

من به تو افتخار نمیکنم !!!

وقتی برای اولین بار فیلم جدایی نادر از سیمین را دیدم از دیدن آن فیلم ناراحت نبودم، مدتی فکر میکردم تا شخصیت ها و داستان بسیار خلاقانه فیلم را تجزیه و تحلیل کنم، بعد از اینکه چندین بار فیلم را به طور کامل مشاهده کردم ابتدا کارگردانی عالی، فیلم نامه عالی، صدابرداری و بازی خوب بازیگران را تحسین کردم و بعد تاسفی خوردم که چرا این همه ذوق و هنر و انرژی صرف شده تا نمای زشتی از جامعه کشور ما نشان داده شود؟!!!

کمی که بیشتر به فیلم دقت کردم بیشتر تاسف خوردم که چرا این همه ذوق و هنر هزینه شده تا قشر مسلمان کشور ما را متحجر و امل نشان داده شود؟!!!

نقد های متفاوتی از این فیلم خواندم، تحلیل های زیادی دیدم! عده ای از همان ابتدا این فیلم را سند افتخار سینمای ایران می دانستند! و عده ای هم سند ننگ!

دوباره تاسف خوردم که چرا فیلمی که به جامعه ما توهین میکنم سند افتخار ماست!

فیلم در جشنواره های مختلف داخلی خارجی اکران شد و جایزه درو کرد! تاسف خوردم که چرا فیلمی که جامعه ما را بد نشان میدهد جایزه میگیرد تا بیشتر مورد توجه قرار داده شود؟!!!

یه مقایسه ای بین این فیلم و فیلم های دیگر ایرانی که به همین جشنواره ها راه پیدا کرده بود کردم و متوجه شدم که آن فیلم ها هم ارزش برنده شدن داشته اند!

فیلم در سینماهای اسرائیل با زیر نویس عبری اکران شد! بسیار بسیار تاسف خوردم که چرا دشمنان اسلام باید با فیلم تولید خود ما تبلیغ زد دین و کشور ما بکنند؟!!!

کارگردان فیلم با بازیگران زن دست و روبوسی کرد … برای کارگردان فیلم متاسف شدم!!!

فیلم جایزه اسکار گرفت …. وزارت امور خارجه آمریکا تبریک گفت … رئیس جمهور آمریکا تحسین کرد … فیلم سازان خارجی تحسین کردند … بسیاری از دشمنان کشور تحسین کردند …  ! من احساس نفرت کردم!!!

اصغر فرهادی در سخنرانی خودش هنگام دریافت جایزه اسکار گفت: ” در زمانی که سخن از جنگ، تهدید، و خشونت میان سیاستمداران در تبادل است نام کشورشان ایران از دریچهٔ باشکوه فرهنگش به زبان می‌آید. فرهنگی غنی و کهن که زیر غبار سنگین سیاست پنهان مانده. من با افتخار این جایزه را به مردم سرزمینم تقدیم می‌کنم.”

من همچنان تاسف خوردم!!!

کارگردان فیلم در مصاحبه اش گفت: “ این ما هستیم که به جنبش سبز محتاجیم!

و باز هم متاسف شدم!!!

متاسف شدم که چرا این شخص الگو و افتخار بعضی شده است! متاسف شدم که چرا بعد از گذشت 30 سال از انقلاب اسلامی فیلمی مخالف با ارزشهای انقلاب اسطوره سینمای ما معرفی می شود.

متاسف شدم که چرا برخی از افرادی که دم از بصیرت میزنند، حتی ذره ای بصیرت ندارند! …. برای رهبر انقلاب غصه خوردم که چقدر زیادند روشنفکرانی که حرفش را نمیفهمند، و چقدر زیادند روشن فکرانی که فکرشان خاموش است! حضرت ماه هست و برخی در خسوفند!

اگر بخواهم ادامه دهم باید باز هم تاسف بخورم، باید برای خیلی ها متاسف باشم، باید برای سید محمد خاتمی، جواد شمقدری، عادل فردوسی پور، علی کریمی، خانه سینمای ایران، مجید مجیدی، عباس کیارستمی و خیلی های دیگر متاسف باشم … !

***

در این میان که بازار تقدیر ها داغ بود من یه تفاوتی با خیلی های دیگر داشتم، من یک خمینی شهری بودم! اصغر فرهادی متولد خمینی شهر است و خانواده او در این شهر زندگی میکنند. او دوستان زیادی در این شهر داشت طبیعی بود عده ای خودجوش از او تقدیر کنند و بنری در شهر درج کنند! این اصلا تعجب نداشت و من هم تاسفی برایش نخورم!

ولی من برای روابط عمومی شهرداری خمینی شهر متاسفم، من برای شورای شهر خمینی شهر متاسفم، من برای دوهفته نامه فرصت به شدت متاسفم، من برای برخی از سایت های منتصب به خمینی شهر متاسفم که نشان دادند چقدر بینش تحلیلی بر فیلم اصغر فرهادی و جوایز سینمایی غربی و تمام مواردی که بنده در بالا عنوان کرده ام دارند!

البته اشتباه نشود، من معتقد به این نیستم که اصغر فرهادی را مجازات کنید، نمیگویم تنبیهش کنید، نمیگویم فحش و ناسزا بگویید!  لااقل پول بیت المال را هزینه تقدیر از ایشان نکنید و شمایی که پول این ملت را مفت مفت میخورید، در مقابل فیلم ضد ارزشی حد اقل سکوت کنید!

البته من در شهرم یه مورد دیگه ای رو هم متوجه شدم که باعث امیدواری من بود، گویا عده ای به صورت خودجوش بنر های اصغر فرهادی را که توسط شهرداری و شورای شهر نصب شده بود جمع آوری کردند!

با توجه به این همه تاسفی که بنده خوردم تصمیم گرفتم یه پیامی رو به آقای فرهادی بدهم:

آقای اصغر فرهادی، ممنونم از اینکه فیلمی ساختی که بنده را چند بار به سینما کشاند! ولی از پیام فیلم شما احساس نفرت کردم و من به شما و جایزه اسکارت اصلا افتخار نمیکنم!

 

ارسال توسط : خادم الزهراء(س)

نظر مخاطبان:


id="respond">نظر شما:
1- گزینه های ستاره دار الزامی می باشند.
2- ایمیل شما نمایش داده نمی شود.
3- لطفا جهت دریافت پاسخ نظر خود حتما ایمیل خود را بصورت صحیح وارد نمائید.
نام *
ایمیل *
سایت


2 + = ده